Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

30 milionów kierowców w Anglii narażonych na grzywny po ujawnieniu ich danych przez DVLA

W Anglii zapowiada się fala grzywien, które mogą sięgnąć łącznie 2 miliardów funtów, w związku z naruszeniami przepisów dotyczących parkowania i Stref Czystego Powietrza.

Wzrost liczby grzywien jest związany z rosnącymi opłatami DVLA (Driver and Vehicle Licensing Agency), która udostępnia dane właścicieli pojazdów firmom i instytucjom.


Ponad 30 milionów zapytań zostało złożonych do DVLA w celu uzyskania nazwisk i adresów właścicieli pojazdów, co pozwala firmom na nakładanie grzywien na kierowców łamiących przepisy.

Tylko Transport for London poprosił o dane ponad 4,4 miliona osób.

Oczekuje się, że w tym roku wydane zostaną grzywny na sumę 2 miliardów funtów, z czego 43% pochodzić będzie z kar za parkowanie.


Iain Reid, szef działu redakcyjnego w Carwow, wyjaśnił: „Jest oczywiste, że liczba wniosków o dane właścicieli pojazdów rośnie z roku na rok, co wskazuje na to, że prywatne firmy i władze publiczne zaostrzają kontrolę nad naruszeniami przepisów dotyczących parkowania i ruchu drogowego”.

Reid dodał, że wprowadzenie Stref Czystego Powietrza (Clean Air Zones) i Stref Ultra Niskiej Emisji (ULEZ) w ostatnich latach miało duży wpływ na wzrost liczby grzywien.

„Liczby rosną w miarę wprowadzania i rozszerzania ULEZ w Londynie, a także wprowadzania Stref Czystego Powietrza w miastach, takich jak te, które pojawiły się w grudniu 2023 roku. Możliwe, że liczba grzywien osiągnie rekordowe poziomy”.


Rady dla kierowców

Kierowcy są ostrzegani, aby zwracali szczególną uwagę na nowe przepisy i znaki drogowe, aby uniknąć kosztownych grzywien.

Planowanie tras i znajomość przepisów obowiązujących w różnych strefach może pomóc zaoszczędzić czas i pieniądze, a także uniknąć niepotrzebnych problemów prawnych.

Reid podkreślił, jak ważne jest, aby kierowcy dokładnie planowali swoje trasy, sprawdzali przepisy obowiązujące na drogach, którymi będą się poruszać, oraz czy ich samochody są zgodne z wymogami stref czystego powietrza.


„Zwykle popadamy w rutynę w miejscach, gdzie jeździmy najczęściej. Dlatego warto być czujnym na nowe znaki i przepisy, co może zaoszczędzić czas i pieniądze. W przeciwnym razie można zostać złapanym na naruszeniu przepisów”.

Opłaty za dane właścicieli pojazdów

Prywatne firmy płacą 2,50 funta za każde zapytanie do DVLA. Oznacza to, że DVLA może zarobić aż 25,8 miliona funtów z tytułu zapytań o dane właścicieli pojazdów w tym roku.

Choć pobierana jest opłata za wnioskowanie o dane właścicieli pojazdów, ma ona na celu pokrycie kosztów udostępniania tych informacji.

-
 
Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca! Zachęcamy do odwiedzenia naszego Facebooka, Twittera i YouTube. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.


Czytaj poprzedni artykuł:
Pasażerowie Ryanair, Jet2, TUI i Easyjet muszą zapłacić nawet 213 GBP za parkowanie na lotnisku
 Czytaj następny artykuł:
Tesco, Sainsbury's, Aldi i Asda pilnie proszą o zwrot produktów. Nie jedz ich mogą być skażone