Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Ryanair, Wizz Air, easyJet, Jet2, TUI i British Airways. Najnowsze zasady bagażu podręcznego

Każdy, kto miał okazję podróżować samolotem, wie, jak restrykcyjne mogą
być zasady linii lotniczych odnośnie do bagażu podręcznego.

Zbliżające się wakacje sprawiają, że coraz więcej osób wybiera podróż samolotem, aby odwiedzić rodzinę czy zrelaksować się na wiosennym urlopie.


Niektórzy nie latali od dłuższego czasu, a linie lotnicze mogły w międzyczasie zmodyfikować przepisy dotyczące bagażu podręcznego.

Wybranie odpowiedniej linii lotniczej i zrozumienie obowiązujących zasad może znacząco wpłynąć na komfort i koszty podróży, szczególnie w 2024 roku, kiedy to podróżni muszą dostosować się do dynamicznie zmieniających się regulacji i polityk linii lotniczych.

Wiele przewoźników stosuje surowe limity dotyczące rozmiarów i wagi bagażu podręcznego, a ich przekroczenie często wiąże się z dodatkowymi opłatami.

Przyjazd na lotnisko z torbą, która jest za duża lub za ciężka, może spowodować niemałe koszty.


Warto zatem sprawdzić aktualne zasady przewoźnika i dokonać rezerwacji z odpowiednim wyprzedzeniem, a nie bezpośrednio przed wylotem.

W tym artykule skupimy się na szczegółowym omówieniu zasad bagażu podręcznego w sześciu głównych liniach lotniczych oferujących usługi w Wielkiej Brytanii: Ryanair, Wizz Air, easyJet, Jet2, TUI i British Airways.

Przedstawimy konkretne wymiary, wagi oraz inne istotne informacje, które pomogą podróżnym w przygotowaniu się do lotu.

Dzięki temu, osoby, które planują podróż samolotem w okresie Wielkanocy, będą mogły cieszyć się spokojnym i przyjemnym początkiem swojej podróży, unikając niepotrzebnego stresu i dodatkowych kosztów.

Ryanair

Każdy pasażer może zabrać na pokład jeden mały osobisty bagaż, który musi zmieścić się pod siedzeniem przed nim.

Przykłady to plecaki o wymiarach 40 cm x 25 cm lub torby podręczne o wymiarach 40 cm x 20 cm.


Za dodatkową opłatą zaczynającą się od 5,30 GBP można kupić drugi bagaż podręczny o wadze do 10 kg lub pierwszeństwo wejścia i 2 sztuki bagażu podręcznego od 11,50 GBP.

Ta opcja pozwala pasażerom na korzystanie z kolejki priorytetowej oraz zabranie na pokład małego osobistego bagażu (40x20x25cm) oraz większej walizki na kółkach o wadze do 10 kg (55x40x20cm).

Dzięki temu nie trzeba czekać na bagaż przy taśmie na lotnisku docelowym. Jeśli opcja Priorytet jest wyprzedana, można zakupić 10 kg bagaż do odprawy.

Ponadgabarytowy bagaż podręczny zostanie odrzucony przy wejściu na pokład lub, jeśli to możliwe, zostanie umieszczony w luku bagażowym samolotu za opłatą 69,99 €/£ (opłata podlega podatkowi VAT na loty krajowe według obowiązujących stawek rządowych).

Jeśli nie masz pewności, czy Twój bagaż ma właściwy rozmiar, sprawdź go przy stanowisku odprawy bagażowej przed przejściem przez kontrolę bezpieczeństwa.

Wizz Air

Wszyscy pasażerowie Wizz Air mogą zabrać na pokład małą torbę podręczną o wymiarach 40 cm x 30 cm x 20 cm i wadze nieprzekraczającej 10 kg.

Posiadacze biletu priorytetowego mogą zabrać ze sobą dodatkową „torbę na kółkach” o wymiarach 55 cm x 40 cm x 23 cm i wadze nieprzekraczającej 10 kg, wliczoną w cenę biletu.

Opłaty za bagaż rejestrowany różnią się znacznie w zależności od tego, czy dokonujesz rezerwacji online, czy na lotnisku oraz w jakim sezonie lecisz.

Jedna 10-kilogramowa torba może kosztować od 5 do 51 funtów.

Jet2

Jet2 pozwala na zabranie jednego elementu bagażu podręcznego bez dodatkowych opłat, pod warunkiem że nie przekracza on 10 kg i ma wymiary nie większe niż 56 cm x 45 cm x 25 cm, łącznie z kołami i uchwytami.

Jeśli bagaż podręczny przekracza te wymiary lub wagę, musi zostać odprawiony i może wiązać się z dodatkowymi opłatami.

Zobacz też:


Możesz również zabrać na pokład mały, osobisty bagaż (taki jak torebka, torba na laptopa), o ile zostanie on umieszczony pod siedzeniem przed Tobą.

easyJet

W EasyJet każdy może zabrać na pokład jeden mały bagaż kabinowy o maksymalnych wymiarach 45 x 36 x 20 cm (włącznie z uchwytami i kołami), który musi zmieścić się pod siedzeniem przed Tobą.

Bagaż ten może ważyć do 15 kg i musisz być w stanie samodzielnie wnieść ją na pokład.


Na pokład można bezpłatnie zabrać jedną małą torbę podręczną na osobę.

Każdy bagaż przekraczający te ograniczenia będzie podlegał opłacie w wysokości 48 GBP i trafi do luku bagażowego.

TUI

Podczas lotu TUI Airways możesz zabrać bezpłatnie jedną sztukę bagażu podręcznego o wadze do 10 kg.

Maksymalne wymiary bagażu podręcznego wynoszą 55 cm x 40 cm x 20 cm, a bagaż podręczny należy włożyć do schowka nad głową.


Nie można wnieść dodatkowej rzeczy, takiej jak laptopy, torebki i przedmioty kupione na lotnisku – muszą one zmieścić się w jednej sztuce bagażu podręcznego.

British Airways

Pasażerowie British Airways mogą zabrać na pokład bagaż podręczny i jedną małą torbę.

Bagaż podręczny nie powinien być większy niż 56 cm x 45 cm x 25 cm, a mała torba jest ograniczona do 40 cm x 30 cm x 15 cm.

-
 
Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca! Zachęcamy do odwiedzenia naszego Facebooka, Twittera i YouTube. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.


Czytaj poprzedni artykuł:
HMRC wydaje ostrzeżenie dla mieszkańców Wielkiej Brytanii. Możliwe grzywny do 900 GBP
 Czytaj następny artykuł:
Wielka Brytania: Dwunastoletni chłopcy uznani za winnych morderstwa maczetą