Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Ambasada RP w Wielkiej Brytanii wydaje ważne ostrzeżenie dotyczące podróży do Polski

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Londynie niedawno wydała ważne ostrzeżenie dla osób posiadających podwójne obywatelstwo, które planują podróż do Polski bez polskich dokumentów.

W poście w mediach społecznościowych Ambasada RP w Londynie podała najważniejsze informacje, które mogą wpłynąć na organizację podróży:

Prawo do obywatelstwa

Według polskiego prawa każdy obywatel może mieć obywatelstwo innego państwa. Niemniej, w stosunkach z polskimi urzędami nie można powoływać się na żadne inne obywatelstwo poza polskim.

To oznacza, że w trakcie kontroli granicznej lub innych formalności urzędowych w Polsce, osoby te muszą używać wyłącznie polskich dokumentów tożsamości, takich jak paszport czy dowód osobisty.

Brak polskich dokumentów może skutkować problemami przy wjeździe do kraju i w trakcie załatwiania formalności urzędowych.

Konsekwencje braku polskich dokumentów

Straż Graniczna ma prawo odmówić wyjazdu z Polski obywatelom polskim, którzy nie posiadają przy sobie ważnego polskiego paszportu lub dowodu osobistego.

To stanowi znaczący problem, zwłaszcza w nagłych przypadkach lub nieprzewidzianych sytuacjach podróżnych.


W praktyce jednak wiele osób o podwójnym obywatelstwie przekracza granicę bezproblemowo na podstawie brytyjskich dokumentów, a zatrzymania na granicy z tego powodu są sporadyczne. W mediach społecznościowych wypowiada się wiele osób, które bez problemu przekroczyły granicę na podstawie brytyjskiego paszportu.

Czasem zdarzają się przypadki, że osoby te zostały pouczone o konieczności posługiwania się polskimi dokumentami. Niestety, choć bardzo rzadko, są też opisywane sytuacje, w których straż graniczna egzekwowała prawo i nie chciała przepuścić kogoś przez granicę.

Osoby podróżujące z Warszawy mogą wtedy skorzystać z punktu paszportowego, w którym można wyrobić paszport tymczasowy w 15 minut.

Wjazd do Polski

W wyjątkowych sytuacjach, gdy podróżny nie posiada innego wyboru, możliwy jest wjazd do Polski na nieważnym polskim dokumencie lub nawet na dokumencie wydanym przez inne państwo.

Jednakże, aby opuścić Polskę, wymagane jest przedstawienie ważnego polskiego dokumentu – paszportu lub dowodu osobistego. Dotyczy to zarówno dorosłych, jak i dzieci.

Podróże lotnicze do Wielkiej Brytanii

Nie wszystkie linie lotnicze akceptują polski dowód osobisty jako ważny dokument podróży do Wielkiej Brytanii.

Zaleca się, aby osoby, które planują taką podróż, wcześniej skontaktowały się z przewoźnikiem i upewniły się, czy ich dowód osobisty będzie akceptowany w zamian za paszport.


Decydując się na podróż do Polski, każda osoba posiadająca podwójne obywatelstwo powinna dokładnie przemyśleć kwestię posiadanych dokumentów.

Ambasada w Londynie stanowczo przypomina, że brak ważnego polskiego paszportu lub dowodu osobistego może skutkować niemożnością wyjazdu z Polski oraz innymi problemami przy próbie powrotu do Wielkiej Brytanii czy innego kraju.

Osoby, które planują podróż bez odpowiednich dokumentów, powinny rozważyć wszelkie ryzyka i możliwe konsekwencje takiej decyzji.


Prezentowane informacje mogą być niezbędne do uniknięcia nieprzyjemnych niespodzianek na granicy czy w trakcie kontrolowania dokumentacji przez różne służby.

Więcej informacji można znaleźć w komunikacie Straży Granicznej.

-
 
Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca! Zachęcamy do odwiedzenia naszego Facebooka, Twittera i YouTube. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.


Czytaj poprzedni artykuł:
Tysiące osób w Wielkiej Brytanii mogą ubiegać się o 300 GBP dodatku na rachunki i koszty życia
 Czytaj następny artykuł:
Saharyjski upał o temperaturze 35°C w Wielkiej Brytanii? Met Office wyjaśnia