Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Wielka Brytania oficjalnie wychodzi z recesji. Gospodarka wraca do wzrostu

Wielka Brytania oficjalnie wyszła z recesji, co potwierdzają najnowsze dane pokazujące wzrost gospodarczy o 0,6% w pierwszych trzech miesiącach roku.

Biuro Statystyk Narodowych (ONS) informuje, że okres od stycznia do końca marca oznacza powrót do wzrostu po łagodnej recesji w drugiej połowie 2023 roku.


Jest to najsilniejszy kwartalny wzrost od końca 2021 roku i lepszy wynik, niż przewidywali ekonomiści, którzy oczekiwali wzrostu gospodarczego na poziomie 0,4% w pierwszym kwartale.

Ożywienie gospodarcze napędza głównie sektor usług, który rozkwitł od początku roku, gdy płace zaczęły wyprzedzać inflację, łagodząc presję na konsumentów.

Mimo to prognozy na ten rok są powściągliwe z uwagi na wysokie stopy procentowe i skutki ubiegłorocznego wzrostu inflacji, które nadal wpływają na dochody rozporządzalne.


Bank Anglii przewiduje, że Produkt Krajowy Brutto (PKB) wzrośnie w tym roku tylko o 0,5%.

Bank utrzymał stopy procentowe na poziomie 5,25% w czwartek, ale zasygnalizował możliwość ich obniżenia od czerwca.

Minister finansów, Jeremy Hunt, stwierdził: „Nie ma wątpliwości, że były to trudne lata, ale dzisiejsze dane o wzroście są dowodem, że gospodarka wraca do pełni zdrowia po raz pierwszy od pandemii”.


Premier Rishi Sunak, który odwiedził fabrykę Siemens w pobliżu Oxfordu wraz z Huntem, podkreślił, że ludzie potrzebują czasu, aby „naprawdę poczuć się lepiej”.

Jeremy Hunt wskazał, że Wielka Brytania ma najlepsze perspektywy wśród krajów europejskich G7 na najbliższe sześć lat, „z płacami rosnącymi szybciej niż inflacja, spadającymi cenami energii i cięciami podatkowymi wartymi 900 funtów dla przeciętnego pracownika, które trafiają na konta bankowe”.

Jednakże, oprócz Niemiec, inne kraje strefy euro uniknęły recesji w ubiegłym roku.


Rachel Reeves, kanclerz skarbu z gabinetu cieni, skomentowała, że jest to przejście „z braku wzrostu do niskiego wzrostu”.

Stwierdziła, że „to nie czas na okrążenia zwycięstwa przez ministrów konserwatywnych i mówienie Brytyjczykom, że nigdy nie mieli się tak dobrze”.

„Gospodarka jest nadal o 300 funtów na osobę mniejsza niż wtedy gdy Rishi Sunak został premierem” - dodała.

-
 
Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca! Zachęcamy do odwiedzenia naszego Facebooka, Twittera i YouTube. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.


Czytaj poprzedni artykuł:
Chaos na pokładzie easyJet. 30 pasażerów usuniętych z samolotu z Wielkiej Brytanii do Malagi
 Czytaj następny artykuł:
DVLA rozważa zmiany w regulacjach dotyczących starych samochodów w Wielkiej Brytanii