Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Wielka Brytania wprowadza duże zmiany finansowe w maju. 9 punktów, które wpłyną na Twój portfel

W maju 2024 roku miliony gospodarstw domowych doświadczą szeregu zmian finansowych, które mogą istotnie wpłynąć na ich budżety.

Poniżej przedstawiamy kluczowe informacje, które pomogą Ci przygotować się na nadchodzące aktualizacje, dotyczące m.in. Universal Credit, pomocy w opiece nad dziećmi, a także zmian w opłatach za usługi.


1. Podwyżka opłat za prawo spadkowe – od 1 maja opłaty za uzyskanie prawa spadkowego (probate) wzrosną o 10%, z £273 do £300.

Jest to proces prawny wymagany do rozporządzania majątkiem zmarłej osoby, jeśli jego wartość przekracza £5,000.

2. Zmiana dat wypłat świadczeń – z powodu świąt bankowych 6 i 27 maja, terminy wypłat świadczeń zostaną przesunięte. Na przykład, jeśli zwykle otrzymujesz wypłatę w poniedziałek, a ten dzień jest dniem wolnym od pracy, środki zostaną przelane w poprzedni dzień roboczy.

3. NatWest zamyka konta „Kup Teraz, Płać Później” – od 7 maja NatWest zacznie zamykać konta swoich klientów korzystających z produktów BNPL, co oznacza, że klienci będą musieli dokonać ostatnich płatności w ustalonych terminach.


4. Decyzja o stopie procentowej – 9 maja Bank Anglii podejmie decyzję dotyczącą stóp procentowych, które obecnie wynoszą 5,25% i mają kluczowe znaczenie dla kredytów hipotecznych i oszczędności.

5. Dodatkowa pomoc na opiekę nad dziećmi – od 12 maja rodzice pracujący, którzy mają dziewięciomiesięczne i starsze dzieci, będą mogli ubiegać się o 15 godzin darmowej opieki nad dziećmi, z planowanym pełnym wdrożeniem we wrześniu.

6. Zmiana progu zarobkowego dla Universal Credit – od 13 maja próg administracyjny zarobków (AET) wzrośnie z 15 do 18 godzin pracy tygodniowo, co wpłynie na 180,000 osób korzystających z Universal Credit.


7. Santander obniża oprocentowanie – 20 maja Santander obniży oprocentowanie swojego popularnego konta Easy Access Saver z 5,20% do 4,20%

8. Ogłoszenie nowej górnej granicy cen energii – 28 maja regulator rynku energetycznego Ofgem ogłosi nowe maksymalne stawki za energię elektryczną i gaz, które będą obowiązywać od lipca do września.

9. Zwiększenie świadczeń – mimo że stawki świadczeń wzrosły o 6,7% już w kwietniu, większość beneficjentów zobaczy ten wzrost dopiero w maju, ze względu na cykle rozliczeniowe.


Te zmiany są odpowiedzią na dynamicznie zmieniające się warunki ekonomiczne i mają na celu dostosowanie systemu wsparcia socjalnego i finansowego do aktualnych potrzeb społeczeństwa.

Warto być na bieżąco z tymi aktualizacjami, aby móc odpowiednio zarządzać swoim domowym budżetem.

-
 
Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca! Zachęcamy do odwiedzenia naszego Facebooka, Twittera i YouTube. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.


Czytaj poprzedni artykuł:
Met Office wydaje nowe ostrzeżenie pogodowe o burzach w Wielkiej Brytanii
 Czytaj następny artykuł:
Lotnisko w Wielkiej Brytanii wydaje ważne ostrzeżenie dla podróżnych