Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Wielka Brytania zainwestuje 75 miliardów funtów na obronę

W obliczu rosnących napięć na arenie międzynarodowej, premier Wielkiej Brytanii, Rishi Sunak, ogłosił plany drastycznego zwiększenia wydatków na obronność kraju.

Zobowiązał się do dodatkowego wydania 75 miliardów funtów na obronę w ciągu najbliższych sześciu lat, co ma na celu przestawienie kraju na „wojenne nastawienie”.


To odważny krok ma zabezpieczyć naród przed rosnącymi zagrożeniami związanymi z działaniami państw autorytarnych, takich jak Rosja, Chiny, Iran i Korea Północna.

Premier Sunak wskazuje, że świat jest obecnie w najbardziej niebezpiecznym punkcie od czasu zakończenia zimnej wojny.

Wzrost wydatków na obronność, który ma osiągnąć 2,5% PKB Wielkiej Brytanii do 2030 roku, jest odpowiedzią na te rosnące zagrożenia.

Decyzja ta odzwierciedla również zobowiązania wcześniejszego premiera Borisa Johnsona z 2022 roku, a także stanowi konkretyzację polityki obronnej obecnego rządu.


Ogłoszenie to miało miejsce podczas spotkania z sekretarzem generalnym NATO, Jensenem Stoltenbergiem, na bazie wojskowej w Warszawie, co podkreśla znaczenie współpracy międzynarodowej w dziedzinie obronności.

Sunak wyraźnie zaznacza, że Europa nie może dłużej polegać wyłącznie na wsparciu finansowym Stanów Zjednoczonych, zwłaszcza w obliczu potencjalnego powrotu Donalda Trumpa do Białego Domu i związanych z tym niepewności co do przyszłości NATO.

Decyzja o zwiększeniu wydatków obronnych wiąże się z dużym obciążeniem finansowym. Środki na ten cel mają pochodzić z redukcji liczby pracowników służby cywilnej i przesunięcia budżetów na badania i rozwój w stronę obronności.

Jest to wyraźny sygnał, że rząd UK jest gotów na znaczące poświęcenia w celu zapewnienia bezpieczeństwa narodowego.

Plan Sunaka, choć odważny, napotka na liczne wyzwania, zarówno w skali krajowej, jak i międzynarodowej.


Zmiana priorytetów budżetowych może wywołać kontrowersje i wymagać głębokich zmian w strukturach zarządzania państwem.

Ponadto dynamiczna sytuacja międzynarodowa wymagać będzie ciągłej adaptacji planów obronnych.

W obliczu tych wyzwań Wielka Brytania przygotowuje się nie tylko do obrony swojego terytorium, ale także do aktywniejszej roli na arenie międzynarodowej.

Zobacz też:


Współpraca z Polską i innymi państwami w zakresie obrony powietrznej oraz wspieranie Ukrainy w jej walce z Rosją są tylko częścią szerszego planu, który ma na celu wzmacnianie pozycji Wielkiej Brytanii jako lidera w dziedzinie bezpieczeństwa globalnego.

Podczas swojej dwudniowej wizyty w Polsce i Niemczech, premier Rishi Sunak zobowiązał się do dodatkowego wsparcia militarne dla Ukrainy w wysokości 500 milionów funtów.


W trakcie rozmów z premierem Polski, Donaldem Tuskiem, Sunak oświadczył, że Wielka Brytania i Polska „wezwą wszystkich naszych partnerów do ponownego rozważenia, co jeszcze mogą zrobić”, aby wesprzeć Kijów w jego walce przeciwko Rosji.

„Myślę, że Polska i Wielka Brytania są częścią rosnącej fali krajów, które przejmują większą odpowiedzialność za nasze wspólne bezpieczeństwo w Europie” - powiedział Sunak.

Dodał również, że oba narody „wzmocnią współpracę” w kwestiach związanych z obroną powietrzną i że brytyjskie samoloty RAF Typhoon zostaną rozmieszczone, aby pomóc w patrolowaniu polskiego nieba w przyszłym roku.

-
 
Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca! Zachęcamy do odwiedzenia naszego Facebooka, Twittera i YouTube. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.


Czytaj poprzedni artykuł:
Ostrzeżenie dla Pasażerów Ryanair, easyJet i British Airways: Zakazane Typy Bagażu na Pokładzie
 Czytaj następny artykuł:
Najtańsze i najdroższe miasta do zakupu i wynajmu nieruchomości w Wielkiej Brytanii