Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Wzrost oprocentowania kredytów hipotecznych w Wielkiej Brytanii — co to oznacza dla właścicieli domów?

W ostatnich dniach właściciele domów w Wielkiej Brytanii mogli poczuć wzmożony ból, gdyż kilka największych banków ogłosiło podwyżki stóp procentowych kredytów hipotecznych.

Decyzja ta jest odpowiedzią na zmieniające się oczekiwania odnośnie do polityki Banku Anglii, który, jak się teraz przewiduje, nie obniży swojej głównej stopy procentowej tak szybko i często, jak zakładano wcześniej.


Które banki podnoszą stopy procentowe?

Barclays, HSBC oraz NatWest to liderzy rynku, którzy zdecydowali się na podniesienie kosztów niektórych ofert kredytów hipotecznych o stałym oprocentowaniu już od najbliższego wtorku.

Jest to druga taka decyzja Barclaysa w ciągu ostatnich siedmiu dni, tym razem oznaczająca wzrost o 0,1% w szerokim zakresie produktów hipotecznych.


NatWest zapowiedział podwyżki dla wybranych dwu- i pięcioletnich ofert dla obecnych klientów również o 0,1%.

HSBC również ogłosił podwyżki, które wejdą w życie w ten wtorek, chociaż szczegóły tych zmian nie zostały dokładnie określone.

Jakie inne instytucje podnoszą opłaty?

Nie tylko duże banki wprowadzają zmiany. Również spółdzielnie mieszkaniowe, jak Leeds Building Society, ogłosiły wzrost stopy procentowej dla wybranych produktów nawet o 0,2%, dotyczący zarówno nowych, jak i obecnych klientów.

Zobacz też:


Co-op z kolei podniesie stopy procentowe dla niektórych swoich ofert stałych do 0,41% już od poniedziałku, jednocześnie obniżając oprocentowanie innych produktów o 0,07%.

Implikacje dla posiadaczy kredytów

Zgodnie z danymi serwisu finansowego Moneyfacts, średnia dwuletnia stała stopa kredytu hipotecznego wynosi obecnie 5,82%, a średnia pięcioletnia stała stopa - 5,40%.

Broker Justin Moy z EHF Mortgages zauważył, że choć wzrost o 0,1% może nie wydawać się znaczący dla osób z mniejszymi kredytami, to właściciele domów z większymi zobowiązaniami, takimi jak £300,000, zdecydowanie odczują różnicę.


„Dla kogoś, kto zaciągnął kredyt w wysokości £300,000, oznacza to wzrost kosztów o £4,500 w ciągu pięciu lat” – wyjaśnia Moy.

Wzrosty te mogą spowodować „wiele problemów” zarówno dla kredytobiorców, jak i brokerów.

Wpływ globalnych wydarzeń

Ostatnie dane dotyczące inflacji, które pokazały, że ceny rosną wolniej, niż oczekiwano, oraz wydarzenia w Stanach Zjednoczonych, gdzie inflacja również spada wolniej, niż przewidywano, miały wpływ na globalne rynki.

To opóźnienie w przewidywanych obniżkach stóp procentowych w USA odbija się echem również w Wielkiej Brytanii, podnosząc koszty kredytów hipotecznych.


Według Jeremy'ego Hunta, kanclerza skarbu, który wypowiedział się podczas wiosennego spotkania Międzynarodowego Funduszu Walutowego, „to, co dzieje się w USA, ma bezpośredni wpływ na Wielką Brytanię”.

Osoby, które planują zaciągnąć kredyt hipoteczny, powinny być świadome, że obecne tendencje rynkowe mogą wpływać na wzrost kosztów pożyczek.

-
 
Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca! Zachęcamy do odwiedzenia naszego Facebooka, Twittera i YouTube. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.


Czytaj poprzedni artykuł:
Primark wprowadza duże zmiany we wszystkich sklepach w Wielkiej Brytanii
 Czytaj następny artykuł:
Wielka Brytania wprowadza ogromne zmiany dla podróżnych