Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

HMRC podaje 5 sposobów, dzięki którym można zaoszczędzić 1000 GBP przed końcem roku podatkowego

Koniec roku podatkowego zbliża się wielkimi krokami, a to oznacza, że dla wielu brytyjskich gospodarstw domowych nadszedł czas, aby upewnić się, że wykorzystali wszystkie dostępne ulgi i korzyści podatkowe oferowane przez HMRC.

Nowy rok podatkowy w Wielkiej Brytanii rozpoczyna się 6 kwietnia, co oznacza, że mieszkańcy mają tylko kilka dni na skorzystanie z ulg podatkowych, które mogą zaoszczędzić im tysiące funtów.


W tym roku jest to szczególnie ważne, ponieważ miliony osób zarabiających najmniej mogą spodziewać się zapłacenia setek funtów więcej podatków z powodu cichego ataku rządu na pracowników.

Progi podatkowe od dochodu zostały zamrożone od 2021 roku, co oznacza, że coraz więcej osób wpada w wyższe przedziały podatkowe wraz ze wzrostem wynagrodzeń.

Oczekuje się, że gospodarstwa domowe zapłacą w tym roku rekordową kwotę podatków, pomimo niedawnego obniżenia stawek ubezpieczenia społecznego.

Oto przegląd ulg podatkowych, z których można skorzystać przed końcem roku podatkowego:


Bezpłatna opieka nad dziećmi

Opieka nad dziećmi kosztuje fortunę, ale istnieje kilka ulg podatkowych dostępnych właśnie na ten cel.

Rodziny mogą ubiegać się o zwrot podatku do 2000 funtów rocznie na pokrycie kosztów opieki nad dziećmi.

To dodatkowo do 30 godzin bezpłatnej opieki nad dziećmi, jeśli spełnia się kryteria kwalifikacyjne.


Aby być uprawnionym, obydwoje rodzice muszą pracować co najmniej 16 godzin tygodniowo i zarabiać co najmniej minimalną płacę.

Ulga na oszczędności

Osoby zarabiające między 12 570 a 17 570 funtów rocznie mogą zarobić do 5000 funtów odsetek od swoich oszczędności bez konieczności płacenia podatku.

To mogłoby zaoszczędzić im 1000 funtów, które inaczej musieliby przekazać fiskusowi.


Ta sytuacja najprawdopodobniej dotyczy emerytów, którzy mają dużo gotówki w oszczędnościach, ale już nie pracują lub są zależni od emerytury państwowej.

Ulga małżeńska

Pary o niskich dochodach, które zawarły związek małżeński, mogą zaoszczędzić 252 funty rocznie dzięki uldze małżeńskiej.

Pozwala to jednemu partnerowi przekazać 10% swojego wolnego od podatku progu osobistego (12 570 funtów) drugiemu partnerowi, aby zmniejszyć jego rachunek podatkowy.

Szacuje się, że z tej ulgi nie korzystają dwa miliony par.

Ulga na handel

Sprytni sprzedawcy mogą zarobić do 1000 funtów rocznie, sprzedając swoje towary lub usługi, korzystając z ulgi handlowej.

Ulga ta może zaoszczędzić podatnikom podstawowej stawki do 200 funtów rocznie z podatku.

Wynajem domu lub podjazdu

Osoby posiadające wolny podjazd lub wyjeżdżające na kilka tygodni mogą zarobić do 1000 funtów wolnych od podatku.

Można wynająć swój dom na Airbnb, będąc na wakacjach, lub wynająć podjazd dojeżdżającym do pracy za dodatkową gotówkę, i dopóki zarobki nie przekroczą progu 1000 funtów, nie trzeba płacić ani grosza podatku.

Zobacz też:


Te korzyści podatkowe mogą znacząco zmniejszyć obciążenie podatkowe wielu gospodarstw domowych, zwłaszcza w obliczu rosnących kosztów życia.

Ważne jest, aby sprawdzić swoje uprawnienia i złożyć wniosek przed końcem roku podatkowego, aby nie przegapić tych okazji.

-
 
Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca! Zachęcamy do odwiedzenia naszego Facebooka, Twittera i YouTube. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.


Czytaj poprzedni artykuł:
Siedem rachunków Wielkiej Brytanii wzrośnie, a jeden w spadnie w kwietniu
 Czytaj następny artykuł:
Miliony osób w Wielkiej Brytanii wkrótce zauważą dodatkowe 350 funtów na swoich kontach bankowych