Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Wielka Brytania wprowadza zmiany w systemie świadczeń. Tysiące osób mogą stracić benefity

Tysiące gospodarstw domowych korzystających z dotychczasowych świadczeń, znanych jako „legacy benefits”, otrzymały pilne ostrzeżenie po tym, jak wielu z nich doświadczyło całkowitego wstrzymania wypłat.

Jest to efekt kontynuacji przez rząd procesu przenoszenia wszystkich dwóch milionów beneficjentów na Universal Credit (UC) lub kredyt emerytalny (pension credit) do końca marca 2025 roku, w ramach procesu znanego jako zarządzana migracja.


Universal Credit zostało wprowadzone w celu zastąpienia dotychczasowych świadczeń. Proces zarządzanej migracji rozpoczął się w maju ubiegłego roku po udanym pilotażu w lipcu 2019 roku.

Uprawnione gospodarstwa domowe są powiadamiane za pośrednictwem listów, które informują, jak dokonać przejścia z zasiłków podatkowych na Universal Credit.

Po otrzymaniu listu beneficjenci mają trzy miesiące na dokonanie zmiany, w przeciwnym razie mogą stracić obecne świadczenia.

Jednakże, według nowego raportu Krajowego Urzędu Audytu (NAO), więcej niż jeden na pięciu beneficjentów zasiłków Tax Credit, którzy zostali zaproszeni do przejścia na UC, nie złożyło wniosku i ich świadczenia zostały wstrzymane.


Do końca grudnia 2023 roku Departament Pracy i Emerytur (DWP) wysłał prawie 350 000 powiadomień o migracji, informując beneficjentów dotychczasowych świadczeń, że muszą złożyć wniosek o UC, jeśli chcą kontynuować otrzymywanie wsparcia finansowego.

Jednak DWP już zamknęło prawie 150 000 takich spraw migracyjnych, a w 31 000 zamkniętych sprawach beneficjenci stracili dotychczasowe świadczenia z powodu niezłożenia wniosku o UC.

Zobacz też:


Gareth Davies, szef NAO, stwierdził: „DWP jest na dobrej drodze do przeniesienia beneficjentów dotychczasowych świadczeń na Universal Credit. Jednak musi upewnić się, że osoby, które nie przeszły na Universal Credit, otrzymują świadczenia, na które mają prawo”.

Rzecznik DWP powiedział: „Zdecydowana większość beneficjentów zasiłków Tax Credit pomyślnie przeszła na Universal Credit, uzyskując dostęp do kluczowej sieci bezpieczeństwa, która wspiera miliony osób w dążeniu do niezależności finansowej”.

W przyszłym miesiącu rząd ogłosi, ile powiadomień o migracji planuje wysłać w nadchodzącym roku finansowym.


Rozpocznie się to od beneficjentów Income Support oraz tych, którzy otrzymują zasiłki Tax Credit wraz z zasiłkiem mieszkaniowym od kwietnia. Następnie w czerwcu skontaktuje się z beneficjentami zasiłku mieszkaniowego.

W 2024/25 roku DWP szacuje, że skontaktuje się z około 440 000 beneficjentami, z następującym podziałem:

  • Zasiłki Tax Credit i zasiłek mieszkaniowy - 120 000
  • Income Support - 110 000
  • Tylko Zasiłek mieszkaniowy - 100 000
  • Income-based ESA z zasiłkami Child Tax Credit na dzieci - 90 000
  • Income-based JSA - 20 000
  • Tylko zasiłki Tax Credit- 10 000

Zarządzana migracja to proces, w ramach którego Universal Credit zastępuje sześć świadczeń w ramach starego systemu opieki społecznej, zwanych „legacy benefits”.

Jeśli jesteś obecnie beneficjentem któregokolwiek z tych świadczeń, możesz zdecydować się na przejście, ale nie zawsze może to być korzystne.

Należy dokładnie rozważyć, co oznacza przejście dla twoich finansów, ponieważ po przejściu na Universal Credit nie można wrócić do poprzedniego systemu.


Około 1,4 miliona osób korzystających z dotychczasowych świadczeń zyska po przejściu na Universal Credit, według rządu.

Dodatkowe 300 000 osób nie zobaczy zmian w wypłatach, podczas gdy około 900 000 osób straci po przejściu na Universal Credit.

-
 
Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca! Zachęcamy do odwiedzenia naszego Facebooka, Twittera i YouTube. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.


Czytaj poprzedni artykuł:
Ryanair nawiązuje współpracę z On The Beach, zaledwie kilka tygodni po nazwaniu biura „piratem”
 Czytaj następny artykuł:
Co Brytyjczycy najczęściej zabierają do bagażu do samolotu. Zobacz pełną listę