Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Spadek cen energii w Wielkiej Brytanii. Rachunki spadną o 238 GBP.

Od kwietnia tego roku, typowy roczny rachunek za energię w Wielkiej Brytanii spadnie do 1690 funtów, osiągając najniższy poziom od dwóch lat.

Jest to efekt wprowadzenia nowego limitu cen przez regulatora, co oznacza obniżkę o 238 funtów rocznie dla gospodarstwa domowego zużywającego typową ilość energii.


Spadek ten jest możliwy dzięki niższym cenom hurtowym, które dostawcy płacą za energię, co przyniesie pewną ulgę płacącym rachunki.

Jednakże, mimo tej obniżki, organizacje charytatywne ostrzegają, że rachunki nadal pozostają wysokie i wiele osób będzie miało trudności z ich opłaceniem.

Regulator Ofgem poinformował, że ceny energii spadły do najniższego poziomu od czasu pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę w lutym 2022 roku, co spowodowało dalszy wzrost cen w już niespokojnym rynku hurtowym energii, prowadząc do wzrostu kosztów dla dostawców i ostatecznie dla klientów.

Limit cen Ofgema dotyczy 29 milionów gospodarstw domowych w Anglii, Walii i Szkocji. Zasady są inne w Irlandii Północnej, gdzie ceny również spadają.


Ofgem ustala maksymalną kwotę, jaką dostawcy mogą pobierać za każdą jednostkę gazu i elektryczności, ale nie łączny rachunek, więc jeśli zużyjesz więcej, zapłacisz więcej.

W Anglii, Walii i Szkocji cena gazu będzie wynosić 6 pensów za kilowatogodzinę (kWh), a elektryczności 24 pensy za kWh.

Gospodarstwa domowe korzystające z liczników przedpłatowych zapłacą tyle samo, co te opłacające rachunki przez polecenie zapłaty.

Jednak opłaty stałe - stała dzienna opłata pokrywająca koszty połączenia z dostawą – wzrosną do 60 pensów dziennie za elektryczność i 31 pensów dziennie za gaz, chociaż różnią się one w zależności od regionu.

Regulator doda 28 funtów do rachunku każdego przez rok, aby pokryć koszty obsługi długów klientów w wysokości 3,1 miliarda funtów, które są winni dostawcom.


Pieniądze te zostaną wykorzystane na częściowe umorzenie długów lub na oferowanie planów spłaty.

Jonathan Brearley, dyrektor generalny Ofgem, stwierdził, że do kwietnia rachunki za energię dla przeciętnego gospodarstwa domowego spadną o 690 funtów od szczytu kryzysu.

Zobacz też:


„Jednak nadal mamy do czynienia z dużymi problemami, z którymi musimy się zmierzyć, aby zapewnić budowę systemu bardziej odpornego na dłuższą metę i bardziej sprawiedliwego dla klientów” - powiedział.

Mimo spadku kosztów energii ceny pozostaną powyżej poziomów sprzed pandemii.


Zimą 2022-2023 ogólne ceny energii były wysokie i wzrosty byłyby większe, gdyby nie rządowa Gwarancja Ceny Energii, ograniczająca typowy rachunek do 2500 funtów.

Każde gospodarstwo domowe otrzymało również wsparcie w wysokości 400 funtów, ale rząd nie powtórzył tej zniżki tej zimy.

Wsparcie z tytułu rosnących kosztów życia zakończy po ostatniej transzy w tym miesiącu, nie ogłoszono też planów kontynuacji Funduszu Wsparcia Gospodarstw Domowych, którego rady używają do oferowania bezpośredniego wsparcia.

-
 
Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca! Zachęcamy do odwiedzenia naszego Facebooka, Twittera i YouTube. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.


Czytaj poprzedni artykuł:
Ostrzeżenie dla podróżnych planujących wyjazd do Hiszpanii
 Czytaj następny artykuł:
Ostrzeżenia przed powodziami w Wielkiej Brytanii w obliczu ulewnych deszczy i silnych wiatrów