Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Bank Anglii ogłasza ważne zmiany. Do obiegu wejdą nowe banknoty

W czerwcu 2024 roku, brytyjski system monetarny przejdzie znaczącą zmianę, gdyż do obiegu zostaną wprowadzone banknoty z portretem króla Karola III.

Ta zmiana symbolizuje nowy rozdział w historii brytyjskiej monarchii, zastępując dotychczasowe banknoty z wizerunkiem królowej Elżbiety II, które były obecne na brytyjskich banknotach przez wiele dekad.


Bank Anglii zapowiedział, że nowe banknoty zostaną wprowadzone w Wielkiej Brytanii bez innych zmian w ich projekcie, zachowując dotychczasową metodę weryfikacji.

Warto zaznaczyć, że banknoty z wizerunkiem królowej Elżbiety II nadal będą prawnym środkiem płatniczym, a nowe banknoty o nominałach 5, 10, 20 i 50 funtów będą wprowadzane stopniowo, zastępując wyłącznie te, które są zużyte lub w celu zaspokojenia wzrostu zapotrzebowania na gotówkę.

Decyzja o wprowadzeniu nowych banknotów została podjęta z uwzględnieniem wytycznych Pałacu Królewskiego, mając na uwadze minimalizację wpływu środowiskowego i finansowego tej zmiany.


Proces ten wymagał szczegółowych przygotowań, w tym dostosowania automatów samoobsługowych do rozpoznawania nowego wizerunku króla, co jest kluczowe dla płynnego przejścia na nowe banknoty.

Wprowadzenie banknotów z wizerunkiem króla Karola III jest kontynuacją tradycji przedstawiania wizerunków monarchów na brytyjskich środkach płatniczych, co ma długą historię.

W grudniu ubiegłego roku miliony monet 50 pensowych z wizerunkiem króla zostały wprowadzone do obiegu w całym kraju, ale wiele z nich zostało zatrzymanych ze względu na ich nowością.

Król Karol stanie się zaledwie drugim monarchą, którego wizerunek pojawi się na banknotach Banku Anglii, chociaż monety przedstawiające monarchów są emitowane od wieków.


Wizerunek królowej pojawia się również na wybranych banknotach 20 dolarowych w Kanadzie, na monetach w Nowej Zelandii i innych krajach Wspólnoty Narodów.

Banki w Szkocji i Irlandii Północnej emitują własne banknoty, ale tylko Bank Anglii potwierdził nowy projekt swoich banknotów.

Na szkockich banknotach znajdują się takie postacie jak Robert Bruce i Sir Walter Scott, a także obrazy Mostu Forth i Wiaduktu Glenfinnan.


Zmiana ta nie ogranicza się wyłącznie do banknotów, gdyż oczekuje się, że wizerunek króla Karola III pojawi się również na monetach, paszportach i innych oficjalnych dokumentach.

Mimo to, pełne wdrożenie nowych wizerunków, zwłaszcza w przypadku paszportów, może zająć kilka lat, ze względu na ich dziesięcioletni cykl odnawiania.

-
 
Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca! Zachęcamy do odwiedzenia naszego Facebooka, Twittera i YouTube. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.


Czytaj poprzedni artykuł:
Wielka Brytania rozważa zaostrzenie przepisów dotyczących kierowców
 Czytaj następny artykuł:
Brytyjski dostawca ogłasza energię za „pół ceny” dla milionów klientów