Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Oprocentowanie 2-letnich kredytów hipotecznych poniżej 6% po raz pierwszy od miesięcy – pełna lista banków obniżających stawki

Wielu właścicieli domów w Wielkiej Brytanii odetchnęło z ulgą, gdy średnie oprocentowanie dwuletniego kredytu o spadłym oprocentowaniu spadło poniżej 6%.

Jest to pierwszy raz od prawie sześciu miesięcy, kiedy średnia stopa na dwuletni okres stał się niższa niż ten poziom.


Według MoneyFacts, średnia stopa procentowa dwuletniego kredytu o spadłym oprocentowaniu spadło do 5,99%, z 6,01% w czwartek. Ostatni raz, kiedy stopa ta była poniżej 6%, to 16 czerwca, kiedy wynosiła 5,98%.

Szczyt dla dwuletnich stałych kredytów w tym roku osiągnięto 26 lipca, kiedy średnia stopa wyniosła 6,86%.

Zobacz też:


Banki zaczęły obniżać swoje stałe stawki w odpowiedzi na oznaki łagodzenia inflacji. James Hyde, rzecznik MoneyFacts, stwierdził: „Stawki delikatnie spadają od początku sierpnia z powodu kombinacji czynników, w tym spadku inflacji, przerw w podstawowej stopie oraz obniżek w stopach swapowych, które banki wykorzystują do wyceny stałych hipotek”.

W ostatnich tygodniach kilka banków zaczęło ponownie oferować dwuletnie stałe umowy poniżej 5%, z najniższymi dostępnymi stawkami w całej Wielkiej Brytanii na poziomie około 4,75%.

Nie wiadomo, czy obecne obniżki stóp będą kontynuowane, ponieważ dalsze wzrosty inflacji, stopy bazowej lub stóp swapowych mogą prowadzić do odwrócenia trendu.

Średnia pięcioletnia stała stopa procentowa hipoteki na rynku również spadła do 5,60% z 5,61% w czwartek.


Moneyfacts odnotowało również wzrost liczby dostępnych produktów hipotecznych dla właścicieli domów do 5 766, z 5 764 w czwartek.

Sarah Coles, szefowa finansów osobistych w Hargreaves Lansdown, powiedziała: „To może pomóc przyciągnąć spory segment kupujących z powrotem na rynek. Będzie to ulga dla sprzedających, którzy w ostatnich miesiącach cierpieli, gdy ich nieruchomości pozostawały niezauważone na rynku, a ich tablice 'na sprzedaż' zbierały brud”.

Poniżej znajduje się pełna lista banków obniżających stawki:

  • Nationwide obniżył swoje stałe stawki o do 0,31 punktu procentowego, wprowadzając zmiany w życie od dzisiaj. Wśród nowych stawek oferuje pięcioletnią stałą umowę na zakup domu ze stopą 4,29%.
  • Santander obniżył stałe stawki w zakresie swoich produktów hipotecznych i refinansowania o 0,03% do 0,32%.
  • Halifax obniżył wybrane stałe stawki o do 0,25 punktu procentowego.
  • Yorkshire Building Society (YBS) obniżyło stawki o do 0,35 punktu procentowego w całej swojej ofercie stałych stawek.

Aby uzyskać najlepszą ofertę hipoteczną, zaleca się korzystanie z narzędzi porównujących hipoteki oraz skorzystanie z usług doradcy hipotecznego.

Ważne jest również uwzględnienie opłat związanych z hipoteką, a także sprawdzenie własnej zdolności kredytowej i spełnienie kryteriów kwalifikacyjnych banku.

-
 
Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca! Zachęcamy do odwiedzenia naszego Facebooka, Twittera i YouTube. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.


Czytaj poprzedni artykuł:
1823 GBP odszkodowania dla milionów klientów telefonii komórkowej w Wielkiej Brytanii. Sprawdź, czy jesteś uprawniony
 Czytaj następny artykuł:
23 ofiary współczesnego niewolnictwa odkryte przez policję w Birmingham