Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Wielka Brytania zapłaciła Rwandzie dodatkowe 100 milionów funtów za umowę dotyczącą azylantów

Wielka Brytania przekazała Rwandzie dodatkowe 100 milionów funtów w ramach umowy dotyczącej przesiedlenia osób ubiegających się o azyl.

Płatność ta została dokonana w kwietniu, jak poinformował najwyższy urzędnik Home Office w liście do posłów, informującym, że już w sumie 140 milionów funtów zostało przekazane do afrykańskiego kraju.


Sir Matthew Rycroft, najwyższy urzędnik Home Office, ujawnił, że kolejna płatność w wysokości 50 milionów funtów jest planowana na przyszły rok.

Odsłonięcie tych informacji nastąpiło kilka godzin po tym, jak Rishi Sunak, premier Wielkiej Brytanii, zobowiązał się do „ukończenia zadania” ożywienia planu po rezygnacji jego ministra ds. imigracji w tym tygodniu.

Program przesiedlenia niektórych osób ubiegających się o azyl do Rwandy w celu odstraszania ludzi od przekraczania kanału La Manche na małych łodziach został po raz pierwszy ogłoszony przez ówczesnego premiera Borisa Johnsona w kwietniu 2022 roku.

Jednak plan ten został wielokrotnie opóźniony z powodu wyzwań prawnych i dotychczas nie przesiedlono z Wielkiej Brytanii żadnych osób ubiegających się o azyl.


Do tej pory wiadomo było, że rząd wydał co najmniej 140 milionów funtów na tę politykę.

Sir Matthew wcześniej odmówił ujawnienia zaktualizowanych danych, twierdząc, że ministrowie zdecydowali o corocznym przedstawianiu kosztów.

W piątek rano Dame Meg Hillier, przewodnicząca Komisji Kontroli Publicznej, powiedziała w programie BBC Radio 4's Today, że dane zostały ujawnione dopiero po wielokrotnych zapytaniach i że nie było aktualizacji, gdy sytuacja się zmieniała.

Stwierdziła, że jest „niewyobrażalne”, aby posłowie mieli głosować nad pilnym ustawodawstwem dotyczącym Rwandy w przyszłym tygodniu „bez pełnego zrozumienia dotychczasowych kosztów, tego, co mają dostarczyć, i przyszłych kosztów”.


Sir Matthew podkreślił, że dodatkowe płatności nie są związane z nowym traktatem podpisanym w tym tygodniu między Wielką Brytanią a Rwandą jako częścią próby rządu zmiany polityki, która została uznana za bezprawną przez Sąd Najwyższy w zeszłym miesiącu.

Rzecznik Home Office nie chciał wchodzić w szczegóły dotyczące wydatkowania pieniędzy, ale powiedział, że są one przeznaczone na rozwój gospodarczy i wzrost Rwandy.

Płatność została dokonana, gdy Suella Braverman była ministrem spraw wewnętrznych, chociaż sojusznicy twierdzą, że została zatwierdzona przez premiera.

-
 
Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca! Zachęcamy do odwiedzenia naszego Facebooka, Twittera i YouTube. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.


Czytaj poprzedni artykuł:
Zmiany w dostępie do gotówki w Wielkiej Brytanii: FCA wprowadza nowe zasady
 Czytaj następny artykuł:
Asda otwiera 34 nowe sklepy przed Bożym Narodzeniem, pełna lista lokalizacji