Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Bank Anglii utrzyma wysokie stopy procentowe w Wielkiej Brytanii przez dłuższy czas

Andrew Bailey, gubernator Banku Anglii, ostrzega przed trudną walką o powrót inflacji do celu na poziomie 2%, podkreślając, że nie ma obecnie perspektyw na obniżenie stóp procentowych.

W wywiadzie dla ChronicleLive z Newcastle Bailey podkreślił, że spadek inflacji w październiku z 6,7% do 4,6% wynikał nie z wyraźnego złagodzenia presji cenowej, ale z faktu, że nie powtórzył się ubiegłoroczny wzrost cen energii.


Bailey wyjaśnił, że spadek inflacji nie oznacza, że ceny spadają, lecz że rosną wolniej niż rok wcześniej.

Podczas ostatniego posiedzenia w tym miesiącu, sześciu z dziewięciu członków komitetu polityki pieniężnej Banku zagłosowało za utrzymaniem stóp na poziomie 5,25%, a trzech opowiedziało się za ich podniesieniem o ćwierć punktu procentowego.

Od tego czasu Bailey w przemówieniu w Londynie i podczas wystąpienia przed komisją skarbu Izby Gmin zdementował spekulacje o obniżkach stóp procentowych.


„Jestem bardzo świadomy sytuacji mniej zamożnych, ale musimy obniżyć inflację do 2%” – powiedział Bailey.

Podkreślił, że wyższe stopy procentowe wpływają na koszty kredytów hipotecznych i koszty wynajmu, ponieważ przekładają się na nie. Bailey dodał, że jeśli inflacja nie zostanie obniżona, sytuacja pogorszy się.

Gubernator zaznaczył, że do końca pierwszego kwartału 2024 roku inflacja może spaść poniżej 4%, ale powrót do celu na poziomie 2% będzie wynikiem polityki pieniężnej Banku.

„Polityka działa obecnie w sposób restrykcyjny – ogranicza gospodarkę” – powiedział Bailey.


Podsumowując, Bailey podkreślił, że druga połowa walki o obniżenie inflacji do 2% będzie trudna i że Bank nie chce widzieć dalszych uszczerbków.

Jego komentarze podkreślają, że Bank Anglii pozostaje zdecydowany na utrzymanie restrykcyjnej polityki pieniężnej w celu walki z inflacją, pomimo rosnących kosztów dla gospodarstw domowych i biznesu.

-
 
Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca! Zachęcamy do odwiedzenia naszego Facebooka, Twittera i YouTube. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.


Czytaj poprzedni artykuł:
Co trzecia rodzina z dziecmi w Wielkiej Brytanii ma trudności z pokryciem wydatków na święta Bożego Narodzenia
 Czytaj następny artykuł:
-8 stopni Celsjusza i 5 cm śniegu w Wielkiej Brytanii