Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Wielka Brytania wprowadza duże zmiany w rozliczeniach dla osób samozatrudnionych

Osoby samozatrudnione w Wielkiej Brytanii od kwietnia 2024 roku będą stosować domyślnie system księgowości oparty na „cash basis” (rozliczenia gotówkowe), który zastąpi dotychczasowy domyślny system „accruals” (rozliczenia memoriałowe).

Ta zmiana, ogłoszona przez Kanclerza, ma na celu ułatwienie prowadzenia działalności gospodarczej małym przedsiębiorstwom.


Obecnie standardem jest stosowanie przez przedsiębiorstwa zasady memoriałowej do obliczania dochodu podlegającego opodatkowaniu.

Firmy o łącznych przychodach poniżej progu 150 000 GBP są uprawnione do wyboru metody kasowej, chociaż wiele z nich zdecyduje się na metodę memoriałową.

Nowe środki mają wywrócić ten proces do góry nogami, czyniąc metodę kasową domyślną pozycją dla wszystkich podatników prowadzących działalność na własny rachunek, z możliwością wyboru metody memoriałowej.


Co to oznacza dla samozatrudnionych?

Prostsze rozliczenia: Przejście na system „cash basis” oznacza, że dochody i wydatki będą rozliczane w momencie ich faktycznego wystąpienia, a nie kiedy są naliczane. To upraszcza proces księgowy, szczególnie dla mniejszych firm.

Zmiana domyślnego systemu: Dotychczas domyślnym systemem był „accruals”, ale od 2024 roku będzie nim „cash basis”. Firmy będą mogły nadal wybrać system „accruals”, ale będą musiały to zrobić świadomie.

Wpływ na Making Tax Digital (MTD): Zmiana ta ma na celu ułatwienie wdrożenia programu MTD dla samozatrudnionych, umożliwiając im wykorzystanie danych z wyciągów bankowych do tworzenia wymaganych kwartalnych raportów.

Potencjalne manipulacje: System „cash basis” jest uważany za prostszy do administrowania, ale może być również łatwiejszy do manipulacji. Przedsiębiorcy mogą wpływać na swoje zyski, regulując terminy płatności od dostawców i klientów.

Wyzwania dla księgowych: Przejście na system „cash basis” może zmniejszyć zapotrzebowanie na usługi księgowe oparte na systemie „accruals”, co może wpłynąć na rynek usług księgowych.

Co mówią eksperci?


Eksperci z branży księgowej wyrażają mieszane opinie na temat tej zmiany. Niektórzy uważają, że uproszczenie procesu księgowego jest korzystne, szczególnie dla mniejszych przedsiębiorstw.

Inni jednak obawiają się, że może to prowadzić do większej zmienności w płatnościach podatkowych i problemów z dokładnym odzwierciedleniem rzeczywistej sytuacji finansowej firmy.

Jeśli jesteś samozatrudniony lub prowadzisz małą firmę, warto już teraz zacząć myśleć o tym, jak ta zmiana wpłynie na Twoje rozliczenia.

Może warto porozmawiać z księgowym, aby lepiej zrozumieć nowy system i przygotować się na zmiany.

-
 
Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca! Zachęcamy do odwiedzenia naszego Facebooka, Twittera i YouTube. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.


Czytaj poprzedni artykuł:
Tesco wydaje pilne ostrzeżenie dla 20 milionów klientów w Wielkiej Brytanii
 Czytaj następny artykuł:
Nagła śmierć 41-letniego Polaka podczas pracy w UK. Zbiórka funduszy na wsparcie rodziny po stracie