Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Ceny żywności w Wielkiej Brytanii spadają po raz pierwszy od dwóch lat

W obliczu zaciętej konkurencji między supermarketami, ceny żywności w Wielkiej Brytanii zanotowały pierwszy miesięczny spadek od ponad dwóch lat.

Według British Retail Consortium (BRC), ceny we wrześniu były niższe o 0,1% w porównaniu z poprzednim miesiącem.


Spadki zanotowano w cenach produktów mlecznych, margaryny, ryb i warzyw, często będących produktami marek własnych supermarketów.

Choć inflacja cen artykułów spożywczych – roczna stopa, z jaką ceny żywności rosną – pozostaje wysoka, zaczyna się łagodzić.

BRC informuje, że ceny żywności wzrosły o 9,9% w ciągu roku do września, spadając z wcześniejszej stopy 11,5% w sierpniu.

Ogólna inflacja cen w sklepach, uwzględniająca również produkty nieżywnościowe, spadła do 6,2% w zeszłym miesiącu, osiągając najniższą wartość od roku.


Pomocne dla gospodarstw domowych okazały się obniżki cen na mundurki szkolne i inne artykuły powrotu do szkoły.

Kiedy stopa inflacji spada, nie oznacza to, że ceny maleją, ale że rosną wolniej.

Helen Dickinson, dyrektor generalna BRC, powiedziała, że oczekuje się, że tempo wzrostu cen będzie nadal spadać w ciągu reszty roku.

„Jednakże istnieje wiele ryzyk dla tego trendu – wysokie stopy procentowe, rosnące ceny ropy naftowej, globalne niedobory cukru, a także zakłócenia w łańcuchu dostaw wynikające z wojny na Ukrainie” – dodała.


Mimo obniżek cen przez supermarkety w ostatnich tygodniach „ciągle istnieje presja na budżety, a ponad połowa gospodarstw domowych jest znacząco dotknięta przez ciągłe wzrosty kosztów życia” – powiedział Mike Watkins z NielsenIQ, który wraz z BRC bada indeks cen w sklepach.

Ostatnie oficjalne dane dotyczące inflacji potwierdzają wyniki BRC, pokazując, że spowolnienie cen żywności przyczyniło się do niespodziewanego spadku inflacji w sierpniu.

Zobacz też:


Spowolnienie inflacji sprawiło, że Bank Anglii utrzymał stopy procentowe na niezmienionym poziomie na swoim ostatnim posiedzeniu.

Stopy procentowe zostały utrzymane na poziomie 5,25%, kończąc serię 14 kolejnych podwyżek stóp przez Bank, który starał się utrzymać inflację pod kontrolą.

-
 
Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca! Zachęcamy do odwiedzenia naszego Facebooka, Twittera i YouTube


Czytaj poprzedni artykuł:
Nie będzie budowy szybkiej kolei West Midlands-Manchester
 Czytaj następny artykuł:
Pełna lista odwołanych lotów w Wielkiej Brytanii