Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Tesco i Sainsbury's „podnoszą ceny, żeby wyglądało na to, że karta lojalnościowa daje zniżkę”

Dwa największe brytyjskie supermarkety, Tesco i Sainsbury's, znalazły się w centrum kontrowersji związanej z ich programami lojalnościowymi.

Grupa konsumencka Which? przeprowadziła dochodzenie, które wykazało, że ceny wielu produktów w tych supermarketach gwałtownie rosną tuż przed wprowadzeniem zniżek dla członków programów lojalnościowych.


Badanie objęło historię cen 141 produktów objętych zniżkami w ramach Tesco Clubcard i Nectar Card w ciągu ostatnich sześciu miesięcy.

Okazało się, że niemal jedna trzecia (29%) tych produktów była dostępna w „regularnej” cenie przez mniej niż połowę tego czasu.

Jednym z przykładów podanych przez Which? był 200g słoik kawy Nescafé Gold Blend sprzedawanej w Sainsbury's za £8.10 dla ogółu klientów lub £6 dla posiadaczy karty Nectar.

Regularna cena tego produktu wynosiła 6 GBP, ale wzrosła do 8.10 GBP zaledwie dwa dni przed wprowadzeniem ceny dla posiadaczy karty Nectar.


W międzyczasie w Tesco sprzedawano butelkę Heinz Salad Cream o pojemności 605 g po „normalnej” cenie 3,90 funta i cenie Clubcard 3,50 funta.

Regularna cena wynosiła 2,99 funta przez kilka tygodni, zanim wzrosła do 3,90 funta zaledwie 22 dni przed promocją.

Oba supermarkety broniły się przed tymi zarzutami, twierdząc, że Which? nie uwzględniło inflacji w swojej analizie cen i zapewniając, że przestrzegają przepisów dotyczących promocji.

Sainsbury's oskarżyło Which? o stosowanie „wadliwej metodologii”, twierdząc, że £6 nie była faktycznie „regularną” ceną kawy, ale inną „ceną promocyjną”.

Which? podzieliło się swoimi ustaleniami z Competition and Markets Authority i poprosiło o sprawdzenie, czy ceny były celowo podnoszone, aby stworzyć wrażenie zniżki.


Rzecznik tej instytucji wyraził „ogromne zaniepokojenie” sytuacją cen w Wielkiej Brytanii.

Uważa się, że supermarkety w tym roku mocniej promowały swoje programy kart lojalnościowych, próbując zatrzymać klientów w obliczu kryzysu związanego z kosztami utrzymania.

Zobacz też:


Celem programów jest zachęcenie klientów do powrotu poprzez oferowanie im specjalnych rabatów, a także dostarczanie supermarketom cennych danych na temat ich zwyczajów związanych z wydatkami.

Which? zauważyło również, że wielu klientów w ogóle nie mogło otrzymać kart lojalnościowych.


Stwierdzono, że ograniczenia oparte na wieku, adresie i wymaganiach cyfrowych wykluczają młodych rodziców, opiekunów, dzieci w wieku szkolnym i osoby mieszkające w mieszkaniach tymczasowych.

Organizacja zachęca również klientów supermarketów do dokładnego sprawdzania cen i korzyści płynących z programów lojalnościowych, aby upewnić się, że faktycznie oszczędzają pieniądze.

-
 
Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca! Zachęcamy do odwiedzenia naszego Facebooka, Twittera i YouTube


Czytaj poprzedni artykuł:
Pilne ostrzeżenie w związku z obniżeniem limitu prędkości do 20 mph w jednym z krajów w Wielkiej Brytanii
 Czytaj następny artykuł:
Wielka Brytania wprowadzi zakaz hodowli psów American Bully XL w po serii ataków