Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

200 GBP na zakup mundurków szkolnych: Jak skorzystać z dostępnych grantów i kto się kwalifikuje

Z początkiem każdego roku szkolnego rodzice stają przed wyzwaniem zakupu nowych mundurków szkolnych dla swoich dzieci.

Dla wielu rodzin jest to znaczący wydatek, który może obciążyć domowy budżet. Szczególnie w obliczu rosnących kosztów życia i nieprzewidywalnych wydatków, wsparcie finansowe w zakresie zakupu odzieży szkolnej staje się nieocenione.


Na szczęście w wielu krajach istnieją specjalne programy i granty, które mają na celu pomoc rodzinom w tej kwestii.

W tym artykule przybliżymy, jakie formy wsparcia są dostępne w różnych częściach Wielkiej Brytanii i jak z nich skorzystać.

Wsparcie w Walii:

Wszystkie lokalne władze w Walii oferują granty na „podstawowe potrzeby szkolne” o wartości do £200 na ucznia w bieżącym roku szkolnym.

Są one dostępne dla rodzin o niskich dochodach i korzystających z określonych świadczeń, takich jak Universal Credit czy Child Tax Credit.


W ramach tego programu każde uprawnione dziecko otrzymuje co najmniej £125, a te przechodzące do szkoły średniej - £200.

Wsparcie w Walii: Wszystkie lokalne władze w Walii oferują granty na „podstawowe potrzeby szkolne” o wartości do £200 na ucznia w bieżącym roku szkolnym. Są one dostępne dla rodzin o niskich dochodach i korzystających z określonych świadczeń, takich jak Universal Credit czy Child Tax Credit. W ramach tego programu każde uprawnione dziecko otrzymuje co najmniej £125, a te przechodzące do szkoły średniej - £200.

Wniosek można złożyć na stronie internetowej rządu Walii.

Co mogę otrzymać, jeśli mieszkam w Anglii?

W Anglii nie każda rada oferuje dotację na mundurek szkolny.

Najlepszym sposobem, aby dowiedzieć się, czy tak jest w Twoim lokalnym urzędzie, jest skorzystanie z rządowego narzędzia do wyszukiwania.


Jeśli samorząd lokalny nie oferuje żadnego wsparcia, można też zwrócić się bezpośrednio do szkoły swojego dziecka.

Przykładowo, Rada Islington w Londynie oferuje dodatek o wartości 150 funtów dla uczniów przechodzących ze szkoły podstawowej do średniej oraz bezpłatne posiłki w szkole. Wniosek można złożyć poprzez stronę internetową rady.

Podobnie Rada Miasta Nottingham oferuje różne kwoty dotacji w zależności od roku szkolnego dziecka. Uczniowie w wieku przedszkolnym mogą otrzymać 15 funtów na pokrycie kosztów ubrania, podczas gdy uczniowie klasy 9 mogą otrzymać 30 funtów. Formularz wniosku można pobrać ze strony internetowej rady.

Co mogę otrzymać, jeśli mieszkam w Irlandii Północnej?


Podobnie jak w Walii w Irlandii Północnej finansowanie pochodzi centralnie z Urzędu Oświaty.

Dotacje, do których masz prawo, będą zależeć od wieku Twojego dziecka i rodzaju szkoły, do której uczęszcza – ale maksymalna kwota, jaką możesz otrzymać, to 78 GBP.

Co mogę otrzymać, jeśli mieszkam w Szkocji?

W Szkocji gospodarstwa domowe mogą otrzymać pomoc w zakresie odzieży i obuwia szkolnego. Należy o to złożyć wniosek za pośrednictwem rady lokalnej.

Informacje o samorządzie lokalnym oraz o tym, jaką oferuje on dotację, można znaleźć na stronie internetowej szkockiego rządu.


Dotacja to zazwyczaj dotacja pieniężna wpłacana bezpośrednio na konto bankowe.

Kwota, którą można otrzymać i kto może się ubiegać, będzie zależeć od Twojej rady, ale każdy, kto otrzyma stypendium na odzież szkolną, otrzyma co najmniej:

  • 120 GBP na dziecko w szkole podstawowej
  • 150 GBP na dziecko w secondary school

Dodatkowe wsparcie:


Jeśli nie możesz uzyskać wsparcia od swojej rady, mogą być dostępne inne opcje. Istnieją sklepy, które sprzedają przedmioty ze zniżką lub oferują programy wymiany dla rodziców. Na przykład Uniformerly to strona internetowa, która pozwala rodzicom i szkołom kupować i sprzedawać zużyte mundurki szkolne.

-
 
Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca! Zachęcamy do odwiedzenia naszego Facebooka, Twittera i YouTube


Czytaj poprzedni artykuł:
Zmiany w brytyjskim rządzie: Grant Shapps nowym Ministrem Obrony
 Czytaj następny artykuł:
Ukryte opłaty w tanich liniach lotniczych: Ryanair i Wizz Air na czele europejskiej listy