Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Ceny diesla w Wielkiej Brytanii spadły o 12 pensów, jednak powinny być dużo niższe

Według RAC ceny oleju napędowego w Wielkiej Brytanii spadły średnio o rekordowe 12 pensów za litr w Wielkiej Brytanii w zeszłym miesiącu.

Grupa podała, że ​​ceny na stacjach benzynowych spadły z około 1,59 GBP do 1,47 GBP, obniżając koszt tankowania samochodu rodzinnego o 6,50 GBP.


RAC twierdzi, że obniżka była największym miesięcznym spadkiem, jaki zaobserwowano od czasu rozpoczęcia monitorowania cen w 2000 r.

Jednak grupa motoryzacyjna argumentowała, że ze względu na niższe ceny hurtowe ​​spadek cen był „zarówno spóźniony, jak i mniejszy niż powinien”.

Brytyjskie Konsorcjum Detaliczne, które reprezentuje supermarkety, poinformowało, że w odpowiedzi na spadające ceny hurtowe dokonano „dużych cięć” cen oleju napędowego.

Ceny oleju napędowego spadły teraz o ponad 25% w porównaniu z maksimami z 2022 r.


Paliwo osiągnęło najwyższą cenę 1,99 funta za litr zeszłego lata po tym, jak ceny ropy gwałtownie wzrosły po rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Ceny benzyny również stale spadają od tego czasu i spadły średnio z 1,46 GBP do 1,43 GBP w zeszłym miesiącu, podało RAC.

Grupa motoryzacyjna zasugerowała, że ​​ceny nie spadły tak szybko ani tak bardzo, jak powinny, zauważając, że były znacznie niższe w Irlandii Północnej.

RAC stwierdził, że obniżka powinna być bardziej znacząca, aby w pełni odzwierciedlić zmiany na rynku hurtowym, ponieważ hurtowe koszty oleju napędowego były niższe niż benzyny przez 10 tygodni.


W maju Urząd ds. Konkurencji i Rynków (CMA) ogłosił, że bada ceny paliw i sprawdza, czy ograniczona konkurencja spowodowała, że kierowcy musieli przepłacać.

Urząd stwierdził, że jest „zaniepokojony utrzymującymi się wyższymi marżami na oleju napędowym w porównaniu do benzyny” w tym roku.

Zobacz też:


Powiedział, że zebrane do tej pory dowody sugerują, że co najmniej jeden supermarket wyznaczył wyższy cel dla swojej marży zysku na cenach paliw w 2022 r., co mogło skłonić rywali do pójścia w jego ślady i podniesienia cen.

Od kilku miesięcy trwa też osobny przegląd rynku paliw, w związku z początkowymi obawami, że sprzedawcy detaliczni i stacje paliw nie przenoszą na kierowców obniżki podatku paliwowego o 5 pensów.

-
 
Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca! Zachęcamy do odwiedzenia naszego Facebooka, Twittera i YouTube


Czytaj poprzedni artykuł:
Duży bank zamyka kolejne 53 oddziały w Wielkiej Brytanii — zobacz pełną listę
 Czytaj następny artykuł:
Szwedzka firma po 112 latach przenosi fabrykę z Wielkiej Brytanii do Polski