Wiadomości
Akwizycja przez telefon zostanie zakazana w Wielkiej Brytanii
Niechciane telefony oferujące produkty finansowe zostaną zakazane w ramach rządowych planów mających na celu powstrzymanie oszustów przed nakłanianiem ludzi do robienia fałszywych inwestycji.
Rishi Sunak powiedział, że wprowadzenie zakazu tak zwanych „cold calls” jest potrzebne, aby „uniemożliwić oszustom infiltrację życia ludzi”.
Celem nowej ustawy jest rozszerzenie obecnego zakazu niezapowiedzianych telefonów dotyczących produktów emerytalnych na rozmowy dotyczące sprzedaży dowolnego produktu finansowego.
Sunak powiedział: „Oszuści niszczą życie i źródła utrzymania, żerując na ludzkich obawach i okradając ich z pieniędzy”.
„Aby ograniczyć te przestępstwa, musimy przede wszystkim uniemożliwić oszustom infiltrację życia ludzi”.
„Dlatego powstrzymujemy oszustwa u źródła, usuwając drogi używane do atakowania ofiar, zapewniając ludziom bezpieczeństwo i chroniąc ich przed przestępcami”.
Suella Braverman, minister spraw wewnętrznych, powiedziała: „Oszuści są najniższymi z najniższych. Starają się okradać ludzi z ich ciężko zarobionych pieniędzy poprzez oszustwa i wyzysk oraz nieustannie szukają nowych sposobów na oszukiwanie ludzi”.
„Zakaz akwizycji przez telefon i powstrzymywanie oszustów za pomocą technologii to początek naszej walki z tymi tchórzami, którzy chowają się w cieniu”.
Ministrowie mają nadzieję, że po wejściu w życie zakazu osoby otrzymujące telefon oferujący im jakieś produkty – takie jak fałszywe schematy kryptowalut lub rodzaje ubezpieczeń – będą od razu wiedziały, że jest to nielegalne, co pomoże zapobiegać oszustwom.
Zakaz sprzedaży telefonicznej będzie stanowić część strategii dotyczącej oszustw, która zostanie nakreślona przez Sunaka i Braverman w tym tygodniu.
Propozycje obejmą również zakaz „farm SIM” – skrzynek elektronicznych składających się z pakietów kart SIM, które są wykorzystywane przez oszustów do szybkiego wysyłania oszukańczych wiadomości do tysięcy osób jednocześnie.
Według badań Ofcom zeszłego roku do 41 milionów dorosłych w Wielkiej Brytanii było celem podejrzanych połączeń i SMS-ów.
Szacuje się, że oszustwa kosztują obecnie społeczeństwo 6,8 miliarda funtów rocznie.
Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca! Zachęcamy do odwiedzenia naszego Facebooka, Twittera i YouTube. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Gorące Tematy
Nowe zasady wjazdu podróżnych z Wielkiej Brytanii do UE potwierdzone. Pr…
Wielkie banki w UK obniżają stopy procentowe kredytów hipotecznych po de…
Home Office zapłaci za dobrowolny powrót z Wielkiej Brytanii do Polski
Wielka Brytania przygotowuje się na falę upałów. Prognozy zapowiadają na…
Pilne ostrzeżenie dla podróżnych z Wielkiej Brytanii. Setki lotów i tysi…
Ryanair wydaje oświadczenie w sprawie możliwych odwołań i opóźnień lotów