Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Ogromne zmiany dla podróżnych. Kolejne brytyjskie lotnisko zlikwiduje limit 100 ml płynu

Kolejne brytyjskie lotnisko ogłosiło, że niedługo pozbędzie się limitu 100 ml płynów dzięki nowej technologii.

Wcześniej lotnisko London City informowało, że limit ma już zostać zniesiony przed Świętami Wielkanocnymi i związanymi z nimi feriami szkolnymi.


Teraz Port lotniczy w Liverpoolu poinformował, że chce znieść limit 100 ml płynów w bagażu podręcznym do końca roku.

W grudniu rząd Wielkiej Brytanii ogłosił, że od czerwca 2024 r. złagodzi zasady dotyczące przyjmowania płynów i laptopów przez kontrolę bezpieczeństwa na lotniskach.

Obecne przepisy dotyczące bagażu podręcznego dotyczące płynów dopuszczają pojemniki, które mieszczą nie więcej niż 100 ml każdy.

Jednak pasażerowie na większości głównych lotnisk w Wielkiej Brytanii będą mogli przewozić płyny w pojemnikach o pojemności do dwóch litrów od czerwca 2024 r.

Podróżni nie będą już musieli nosić pojemników w przezroczystych plastikowych torebkach ani wyjmować tabletów i laptopów z bagażu podręcznego w punktach kontrolnych.


Aby to ułatwić, lotniska będą zobowiązane do zainstalowania nowych skanerów do połowy 2024 r.

Skanery CT dadzą pracownikom ochrony bardziej szczegółowe obrazy 3D tego, co znajduje się w torbach pasażerów.

Oczekuje się, że skróci to czas przechodzenia przez kontrolę bezpieczeństwa i sprawi, że pasażerowie nie będą musieli wyjmować urządzeń elektronicznych ze swoich toreb przed ich skanowaniem.

Na początku tego miesiąca lotnisko London City Airport ogłosiło, że jako pierwsze w Wielkiej Brytanii zniesie limit 100 ml. Lotnisko zainstaluje skanery CT do końca marca.

Lotnisko Johna Lennona w Liverpool pójdzie w jego ślady na długo przed terminem. Lotnisko poinformowało, że wprowadzi nowe skanery jeszcze w tym roku.


Rzecznik lotniska powiedział dla Echo: „Wszystkie lotniska w Wielkiej Brytanii muszą mieć te najnowsze urządzenia technologiczne do połowy 2024 r., a my rozpoczniemy wdrażanie tego sprzętu bezpieczeństwa najnowszej generacji jeszcze w tym roku”.

Kiedy rząd ogłosił tę informację w grudniu, minister transportu Mark Harper powiedział: „Małe przybory toaletowe stały się podstawą punktów kontroli bezpieczeństwa na lotniskach, ale wszystko ma się zmienić”.

„Upraszczam przepisy dotyczące bagażu podręcznego na lotniskach, jednocześnie zwiększając bezpieczeństwo”.

Zobacz też:


„Do 2024 r. główne lotniska w Wielkiej Brytanii będą miały zainstalowane najnowsze technologie bezpieczeństwa, skracające czas oczekiwania w kolejce, poprawiające wrażenia pasażerów i co najważniejsze, wykrywające potencjalne zagrożenia”.

„Oczywiście nie stanie się to od razu – pełne wdrożenie zajmie dwa lata. Do tego czasu pasażerowie muszą nadal przestrzegać obowiązujących zasad i sprawdzać przed podróżą” - dodał.

-
 
Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca! Zachęcamy do odwiedzenia naszego Facebooka, Twittera i YouTube


Czytaj poprzedni artykuł:
Tysiące rodzin ma zaledwie dzień, aby ubiegać się o 125 funtów dodatku w UK
 Czytaj następny artykuł:
Kolejny dzień strajków kierowców autobusów w Midlands