Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Wielka Brytania będzie ściągać pracowników budowlanych z Polski. Wynagrodzenia od 20 480 funtów rocznie.

Według najnowszych doniesień rząd Rishiego Sunaka planuje przyjąć więcej zagranicznych pracowników budowlanych, aby zaradzić chronicznemu niedoborowi siły roboczej po Brexicie w brytyjskim przemyśle budowlanym.

Rząd jest gotowy dodać pracowników budowlanych do „listy zawodów deficytowych”, aby pobudzić spowolnienie budownictwa mieszkaniowego.

Sektor budowlany cierpi z powodu dotkliwego braku pracowników od czasu Brexitu, który spowodował powrót wielu Polaków i pracowników z UE do swoich krajów.


Według Financial Times rządowy Komitet Doradczy ds. Migracji (MAC) zalecił dodanie murarzy, tynkarzy, dekarzy i innych pracowników budowlanych do listy niedoborów.

Brytyjskie media twierdzą, że minister spraw wewnętrznych Suella Braverman zaakceptuje pomysł zezwolenia firmom budowlanym na sprowadzanie większej liczby pracowników z zagranicy.

Według „The Independent” rząd planuje ujawnić wyniki przeglądu „listy zawodów deficytowych” w ciągu kilku tygodni, a zmiany mogą zostać ogłoszone mniej więcej w przyszłym tygodniu w czasie uchwalenia budżetu kanclerza Jeremy'ego Hunta.

Zobacz też:


Lista zawodów deficytowych umożliwia firmom uzyskanie wiz dla pracowników otrzymujących dolny próg 20 480 funtów rocznie.

Branża budowlana usilnie naciska na to, aby pracownicy z branży zostali dodani do listy niedoborów.

Federacja Mistrzów Budownictwa (FMB) wcześniej stwierdziła, że ​​odcięcie siły roboczej od UE po Brexicie bez rozwiązania problemu niedoboru wykwalifikowanych pracowników w Wielkiej Brytanii było błędem.


Organ handlowy FMB poinformował w czwartek, że propozycja złagodzenia przepisów imigracyjnych byłaby ogromnym impulsem dla sektora budowlanego.

Brian Berry, dyrektor generalny FMB, powiedział The Independent, że „pomoże to rozwiązać obecne niedobory pracowników w branży budowlanej”, dodał jednak, że: „Nadal trzeba inwestować w szkolenia w Wielkiej Brytanii, aby szkolić następne pokolenie budowniczych”.

Berry powiedział, że około jedna trzecia firm w jego grupie ma trudności z zatrudnieniem stolarzy i murarzy, co powoduje opóźnienie 60 procent prac budowlanych.

Urząd Statystyk Narodowych między 2017 a końcem 2020 roku odnotował 42-procentowy spadek liczby obywateli UE pracujących w budownictwie w Wielkiej Brytanii.

The Home Builders Federation (HBF) również z zadowoleniem przyjęła pomysł złagodzenia przepisów imigracyjnych.


„Jeśli mamy zwiększyć podaż mieszkań i zrealizować rządowy cel mieszkaniowy, niezbędny jest stały dostęp do wykwalifikowanej siły roboczej z zagranicy” – powiedział rzecznik.

Organizacja twierdzi, że aby zbudować dodatkowe 10 000 domów, potrzeba dodatkowych 30 000 pracowników.

W ubiegłym roku w Wielkiej Brytanii zbudowano około 230 000 nowych domów, co oznacza, że ​​potrzeba około 210 000 dodatkowych pracowników, aby osiągnąć cel 300 000 nowych domów.

Pojawiły się również doniesienia, że ​​rząd może rozważyć dodanie pracowników branży gastronomicznej i hotelarskiej do listy zawodów deficytowych, ponieważ brytyjskie puby i restauracje również borykają się z poważnymi problemami kadrowymi po Brexicie i kryzysie Covid.


Minister finansów Hunt ma też ujawnić plany przywrócenia większej liczby Brytyjczyków do pracy w budżecie w przyszłym tygodniu.

Oczekuje się, że dokona zmian w systemie świadczeń i ogłosi inne działania, które zachęcą więcej osób po pięćdziesiątce do powrotu na rynek pracy w celu zmniejszenia liczby biernych zawodowo Brytyjczyków.

Według danych rządowych około 9 milionów osób w Wielkiej Brytanii jest obecnie „nieaktywnych zawodowo”, a około 2,2 miliona korzysta z zasiłków dla bezrobotnych.

Brexit doprowadził do niedoboru około 330 000 pracowników w Wielkiej Brytanii, głównie w sektorach o niskich kwalifikacjach — wynika z raportu Centre for European Reform (CER) and UK in a Changing Europe opublikowanego na początku tego roku.

-
 


Czytaj poprzedni artykuł:
Koniec z umawianiem wizyt w konsulacie. Wnioski o paszport dla dziecka będzie można składać online
 Czytaj następny artykuł:
Met Office wydaje żółte ostrzeżenie pogodowe dla Birmingham i części Anglii