Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Tajemnicze zaginięcie Nicoli Bulley. Policja oskarżona o „obwinianie ofiary”

Policja została potępiona za ujawnienie osobistych spraw zaginionej Nicoli Bulley, w tym tego, że w przeszłości miała „poważne problemy z alkoholem”.

Wczoraj policja poinformowała, że zaginiona matka dwójki dzieci, Nicola Bulley, miała w przeszłości „poważne problemy z alkoholem”, które powróciły w ostatnich miesiącach.

Detektywi wcześniej powiedzieli, że 45-letnia Bulley ma „specyficzne słabości”, które spowodowały, że została sklasyfikowana jako osoba o wysokim ryzyku na zaginięcie.


W kolejnym oświadczeniu wydanym przez policję z Lancashire czytamy: „Nicola w przeszłości cierpiała na poważne problemy z alkoholem, które były spowodowane jej ciągłymi zmaganiami z menopauzą i że te zmagania powróciły w ostatnich miesiącach”.

„Spowodowało to prawdziwe wyzwania dla Paula i rodziny” – dodano w odniesieniu do partnera pani Bulley, Paula Ansella.

Policja poinformowała również, że samochód reagowania, w którym pracują policjanci i pracownicy służby zdrowia, brał udział w interwencji w domu Bulley w dniu 10 stycznia, jednak nikt nie został aresztowany.

Po ostatnim oświadczeniu policja została potępiona przez parlamentarzystów i grupy wyborcze.

Były prokurator generalny, Nazir Afzal, powiedział, że oświadczenie „nie powinno było zostać wydane”, ponieważ „daje paliwo obwiniającym ofiary, fotelowym detektywom i teoretykom spiskowym”.

Natomiast były detektyw powiedział Sky News, że policja „całkowicie zniszczyła” reputację Nicoli Bulley, ujawniając jej zmagania z alkoholem.


Martyn Underhill powiedział, że nigdy nie „widział takiego poziomu szczegółowości” ujawnionej w sprawie zaginionej osoby i dodał, że trzeba zapytać, dlaczego funkcjonariusze ujawniają to teraz.

Konserwatywna posłanka Alicia Kearns, która przewodniczy Komisji Spraw Zagranicznych, powiedziała: „Czuję się głęboko nieswojo z powodu ujawnienia przez policję tak zwanych »słabych punktów« Nicoli Bulley na temat menopauzy i alkoholu”.

„Staram się ustalić, w jaki sposób pomoże to policji w poszukiwaniach i dochodzeniach. Rozumiem, jak pomogłoby to tym, którzy chcą zrzucić winę na ofiarę” - dodała.

Tymczasem Stella Creasy, posłanka Partii Pracy w Walthamstow, powiedziała: „Decyzja o ujawnieniu tak szczegółowego życia prywatnego zaginionej osoby, bez żadnych dowodów na to, że pomaga to w jej odnalezieniu, jest głęboko niepokojąca”.

„Policja musi wyjaśnić, jak to wszystko pomaga znaleźć Nicolę Bulley lub wspiera to śledztwo”.


Z kolei Peter Faulding, który przeprowadził szeroko zakrojone przeszukiwanie koryta rzeki przy użyciu technologii sonarowej, powiedział, że gdyby znał te informacje wcześniej, to zmieniłby całą strategię poszukiwań.

„Założyłem, że Nicola wślizgnęła się do rzeki, która ma tylko dwie stopy głębokości przy brzegu” - powiedział.

„Dlatego byłem tak nieugięty, że nie ma jej w tej części rzeki – dokładnie ją przeszukaliśmy. Gdybym podejrzewał, że wskoczyła lub zamierzała odebrać sobie życie, zmieniłoby to cały mój plan” - dodał.

Mama dwójki dzieci była ostatnio widziana w piątek rano (27 stycznia) około 9:20 nad rzeką Wyre w St Michael's on Wyre w hrabstwie Lancashire.

45-letnia Nicola Bulley wyszła jak zwykle rano ze swoim psem na spacer i zniknęła.


Tego dnia kobieta odwiozła swoje córki (dziewięcioletnią i sześcioletnią) do pobliskiej szkoły podstawowej, a później wyszła z psem na spacer w okolicy, którą przemierzała niemal każdego dnia.

Jej telefon został znaleziony na pobliskiej ławce w parku, wciąż podłączony do rozmowy służbowej, powiedzieli funkcjonariusze.

Na ławce znaleziono również szelki i smycz dla jej psa springer spaniela. Zwierzę biegało w pobliżu. Ślad po 45-latce zaginął.

Policja początkowo skupiła się na przypuszczeniach, że kobieta wpadła do wody i przez pierwszy tydzień przeszukiwano rzekę, mimo że rodzina zaginionej i jej przyjaciele twierdzili, że ten ślad jest błędny.

Ostatecznie rzekę przeszukała niezależna firma ze sprzętem sonarowym, która stwierdziła, że nie wierzy, że kobieta wpadła do wody i się utopiła.

Zobacz też:


Zespoły poszukiwawcze zbadały rzekę aż do morza, które jest oddalone o 15 km, po tym, jak policja Lancashire powiedziała, że wierzy, że Bulley wpadła do wody.

Peter Faulding, który przeprowadził szeroko zakrojone przeszukiwanie koryta rzeki przy użyciu technologii sonarowej, wezwał też, aby policja zaczęła przeszukiwać pobliskie szopy i domy.

Podczas wczorajszej konferencji funkcjonariusze powiedzieli, że nad toczącym się śledztwem pracuje 40 detektywów i otrzymali 1500 zgłoszeń.

Lancashire Police odwiedziła 300 lokali i rozmawiała z ponad 300 osobami podczas trwającego poszukiwania.

Policja otrzymała 50 nagrań z kamer samochodowych do przeglądu – z których żadne nie pokazywało Nicoli po tym, jak zawiozła swoje dzieci do szkoły.

Poszukiwania trwają już 20 dni i jak na razie pewny jest tylko harmonogram wydarzeń dotyczących ostatnich ruchów Nicoli Bulley

Piątek, 27 stycznia

8.43 – Nicola szła ścieżką nad rzeką Wyre, po odwiezieniu dzieci do szkoły.

8:47 – Osoba wyprowadzająca psy – ktoś, kto zna Nicolę – zobaczyła ją spacerującą ze swoim psem. Ich dwa psy miały ze sobą krótką interakcję, zanim świadek opuścił pole ścieżką.

08:53 – Nicola wysłała e-mail do swojego szefa.

9:01 – Zalogowała się do rozmowy w aplikacji Teams.


9:10 (w przybliżeniu) – Świadek – ktoś, kto zna Nicolę – widział ją na górnym polu spacerującą z psem Willow. Obecnie trwają prace mające na celu dokładne ustalenie, która to była godzina.

9:20 - Policja uważa, że telefon Nicoli został pozostawiony na ławce nad rzeką.

9:30 — Rozmowa w usłudze Teams zakończyła się, ale Nicola pozostała zalogowana.

9:33 – telefon komórkowy Nicoli i Willow zostały znalezione na ławce nad rzeką przez innego spacerowicza.

10:15 – Zgłoszono jej zaginięcie po tym, jak spacerowicz znalazł jej rzeczy i psa przy lokalnej rzece.

-
 
Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca! Zachęcamy do odwiedzenia naszego Facebooka, Twittera i YouTube. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.


Czytaj poprzedni artykuł:
W lutym odbędzie się dyżur paszportowy w Birmingham
 Czytaj następny artykuł:
15-latek skazany na dożywocie za zamordowanie mężczyzny w UK