Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Zasady MOT w UK mogą ulec zmianie w 2023 roku

Nowe zasady przeglądu technicznego pojazdów (MOT) w Wielkiej Brytanii mogą pozwolić właścicielom nowych samochodów, motocykli i furgonetek na opóźnienie pierwszego przeglądu technicznego pojazdu o rok.

Ministerstwo Transportu poinformowało, że rozpoczęło konsultacje w sprawie propozycji wprowadzenia wymogu, aby pojazdy w Wielkiej Brytanii przechodziły pierwszy przegląd techniczny cztery lata po ich rejestracji, w porównaniu z obecnymi trzema latami.


Badane są również opinie na temat częstotliwości przeglądów technicznych, które zgodnie z obowiązującymi przepisami odbywają się co 12 miesięcy.

W ramach rozważanych zmian kierowcy mogliby też wykonywać MOT swojego samochodu co dwa lata, co pozwoliłoby im zaoszczędzić około 40 funtów w okresie dwurocznym.

Ministerstwo Transportu twierdzi, że chce „mieć pewność, że kontrole zdatności do ruchu drogowego będą nadal równoważyć koszty ponoszone przez kierowców, zapewniając jednocześnie bezpieczeństwo na drogach, oraz nadążając za postępem w technologii pojazdów i zwalczając emisje z pojazdów”.

Kierowcy w Wielkiej Brytanii mogą zostać ukarani grzywną w wysokości do 1000 funtów za korzystanie z pojazdu bez ważnego przeglądu technicznego.

Testy sprawdzają szereg elementów, takich jak światła, pasy bezpieczeństwa, opony i hamulce, aby upewnić się, że spełniają one normy prawne.


Według Ministerstwa Transportu MOT kosztuje średnio 40 funtów, a opóźnienie pierwszego testu nowych pojazdów może zaoszczędzić kierowcom około 100 milionów funtów rocznie.

Stwierdzono, że „główne osiągnięcia w technologii pojazdów” zwiększyły bezpieczeństwo na drogach od czasu wprowadzenia przeglądów technicznych w 1960 r.

Przeprowadzanie pierwszych badań przydatności do ruchu drogowego nowych pojazdów po czterech latach jest „już standardową praktyką” w wielu krajach europejskich, w tym w Belgii, Danii, Francji, Włoszech, Hiszpanii i Portugalii, poinformowało ministerstwo Transportu.

Liczba ofiar wypadków spowodowanych usterkami pojazdów jest „niska”, a analiza rządowa pokazuje, że opóźnienie pierwszego przeglądu technicznego „nie powinno mieć wpływu na bezpieczeństwo na drogach”.

Dane ministerstwa transportu pokazują, że 26 osób zginęło w wypadkach na brytyjskich drogach w 2021 r., kiedy przyczyną były wady pojazdów.


Jednak AA ostrzegło, że może to doprowadzić do zmniejszenia bezpieczeństwa i wyższych rachunków za naprawy samochodów, dla kierowców, którzy nie zauważą problemów wystarczająco wcześnie.

Prezes AA, Edmund King, powiedział: „Ponieważ jeden na 10 samochodów nie przechodzi pierwszego przeglądu technicznego, zdecydowanie odradzamy rządowi opóźnianie pierwszego MOT-u do 4 lat, ze względu na obawy związane z bezpieczeństwem drogowym”.

Z kolei Dyrektor ds. polityki drogowej RAC, Nicholas Lyes, dodał: „Jesteśmy rozczarowani, że rząd nadal rozważa pomysł wydłużenia czasu między przeglądami technicznymi. Nasze badania wyraźnie pokazują, że kierowcy nie zgadzają się z tym i uważają, że jest to niebezpieczne”.

-
 


Czytaj poprzedni artykuł:
DWP przyznaje do 812 GBP nieoprocentowanej pożyczki dla osób z UK mających problemy finansowe
 Czytaj następny artykuł:
Rishi Sunak ukarany mandatem za niezapięcie pasów bezpieczeństwa