Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Wielka Brytania wraca do węgla. Rząd zatwierdza nową kopalnię

Michael Gove zatwierdził pierwszą nową brytyjską kopalnię węgla od 30 lat, pomimo obaw o jej wpływ na klimat wśród konserwatywnych posłów i ekspertów.

Proponowana kopalnia w Cumbrii miałaby wydobywać węgiel koksowy używany do produkcji stali w Wielkiej Brytanii i na całym świecie.


Krytycy twierdzą, że kopalnia podważyłaby cele klimatyczne, a popyt na koks spada.

Jednak zwolennicy twierdzą, że kopalnia w pobliżu Whitehaven stworzy miejsca pracy i zmniejszy potrzebę importu węgla.

Los projektu West Cumbria Mining wisiał na włosku przez dwa lata po tym, jak lokalna rada hrabstwa wstępnie zatwierdziła kopalnię w 2020 roku.

Zatwierdzenie projektu zostało zawieszone na początku 2021 r., przed konferencją klimatyczną COP26 w Glasgow, po tym, jak doradca rządu ds. zmian klimatycznych powiedział, że zwiększy to emisję dwutlenku węgla.


Rządowy Komitet ds. Zmian Klimatu (UKCCC) wskazał, jednak, że 85% węgla produkowanego przez kopalnię trafi na eksport.

Władze planistyczne dokonały przeglądu pierwotnej decyzji i przesłały raport rządu w celu przeglądu i wydania ponownej oceny.

Ostatecznie minister Gove zatwierdził kopalnię, twierdząc, że wpływ inwestycji na emisje dwutlenku węgla „będzie względnie neutralny i nieznaczący”.

Partie opozycyjne i grupy ekologiczne potępiły jednak tę decyzję jako szkodliwą dla klimatu i przejścia Wielkiej Brytanii na bardziej zieloną gospodarkę.


Węgiel jest najbrudniejszym ze wszystkich paliw kopalnych, wytwarzając prawie dwa razy więcej emisji niż gaz ziemny.

West Cumbria Mining twierdzi, że produkowany przez nią węgiel koksowy będzie wykorzystywany do produkcji stali w Wielkiej Brytanii i Europie.

Lokalna rada zezwoliła na kopanie węgla koksowego do 2049 roku, a kopalnia ma stworzyć około 500 miejsc pracy.

Zobacz też:


Jednak dwie firmy, które nadal produkują stal przy użyciu węgla w Wielkiej Brytanii – British Steel i Tata – twierdzą, że planują przejść na metody produkcji o niższej emisji dwutlenku węgla.

Oznacza to, że nowa kopalnia będzie musiała eksportować praktycznie cały wydobyty węgiel.

-
 
Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca! Zachęcamy do odwiedzenia naszego Facebooka, Twittera i YouTube. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.


Czytaj poprzedni artykuł:
Liczba zgonów dzieci wywołanych przez paciorkowca wzrosła do 15 w Wielkiej Brytanii
 Czytaj następny artykuł:
Rząd wydał ważne ostrzeżenie przed podróżami w okresie świąt