Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Krajowa płaca minimalna w UK powinna wzrosnąć do 15 GBP za godzinę

Konfederacja Związków Zawodowych (TUC) w Wielkiej Brytanii wezwała do wprowadzenia krajowej płacy minimalnej w wysokości 15 funtów za godzinę.

Według TUC wszyscy pracownicy niezależnie od wieku powinni kwalifikować się do takiej samej płacy minimalnej.


Obecnie krajowa płaca minimalna wynosi 9,50 GBP za godzinę, 9,18 GBP dla osób w wieku od 21 do 22 lat, 6,83 GBP dla osób w wieku od 18 do 20 lat i 4,81 GBP dla osób poniżej 18 roku życia.

W kwietniu stawki godzinowe wzrosną odpowiednio do 10,42 GBP, 10,18 GBP, 7,49 GBP i 5,28 GBP.

Najnowsze badania pokazały, że 900 000 osób poniżej 21 roku życia jest „masowo pozbawionych pieniędzy” i traci średnio 2800 funtów rocznie.

TUC twierdzi, że płacenie niższej stawki młodym dorosłym jest „niesprawiedliwe” i że system stawek warstwowych musi zostać „przebudowany”.


Przytłaczająca większość pracowników w wieku poniżej 21 lat otrzymywała mniej niż pełne wynagrodzenie minimalne, podała organizacja związkowa.

Sekretarz generalna TUC, Frances O'Grady, powiedziała: „Zbyt wielu młodych pracowników jest pozbawionych pieniędzy z powodu przestarzałych stawek krajowej płacy minimalnej dla młodzieży”.

„Prawie milion pracowników poniżej 21 roku życia dostaje mniej niż starsi pracownicy za wykonywanie tej samej pracy”.


„Młodzi ludzie w całym kraju odczuwają kryzys związany z kosztami życia i tak jak wszyscy inni, potrzebują teraz więcej pieniędzy w kieszeniach”.

„Czas położyć kres tej rażącej niesprawiedliwości, aby wszyscy pracownicy mieli prawo do takiej samej płacy minimalnej”.

„Nadszedł czas, aby ministrowie przedstawili plan płacy minimalnej w wysokości 15 funtów, abyśmy mogli raz na zawsze położyć kres niskopłatnej pracy w Wielkiej Brytanii” - dodała.

-
 
Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca! Zachęcamy do odwiedzenia naszego Facebooka, Twittera i YouTube


Czytaj poprzedni artykuł:
Najtańszy supermarket w UK, można zaoszczędzić nawet 38 GBP
 Czytaj następny artykuł:
Samolot z Krakowa do UK przekierowany z powodu alarmu o bombie na pokładzie