Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Ceny świątecznych indyków w UK mogą wzrosnąć nawet dwukrotnie

Świąteczne indyki, które co roku goszczą na brytyjskich stołach, mogą podrożeć podwójnie w okresie poprzedzającym święta.

Brytyjskie media donoszą o poważnych niedoborach i konieczności importowania indyków z Polski.


Wiele brytyjskich ptaków z wolnego wybiegu została już wytępiona lub zabita przez „najgorszą epidemię ptasiej grypy, jaką kiedykolwiek widziano”, co może spowodować gwałtowny wzrost cen.

Aby wypełnić luki na półkach, supermarkety będą kupować indyki z zagranicy – ​​ale będą one znacznie droższe między innymi przez Brexit.

Jak podaje Daily Mail, ceny importowania indyków Polski wzrosły ponad dwukrotnie, co może znaleźć odzwierciedlenie w sklepach w Wielkiej Brytanii.

Szef British Poultry Council Richard Griffiths powiedział w Komisji Środowiska, Żywności i Spraw Wiejskich: „W tym roku była najgorsza epidemia ptasiej grypy, jaką kiedykolwiek widzieliśmy”.

„Nie wiemy, w jaki sposób luki w handlu detalicznym zostaną w tym momencie wypełnione”.


Według niego całkowita produkcja indyków w Wielkiej Brytanii na Boże Narodzenie wynosiła około 8,5 do 9 milionów ptaków, ale do tej pory ponad milion zostało zabitych lub zmarło z powodu ptasiej grypy.

Większość głównych supermarketów jest jak dotąd stosunkowo spokojna, jeśli chodzi o dostępność indyka w grudniu.

W październiku Tesco powiedziało, że spodziewa się, że będzie w stanie zaspokoić popyt, podczas gdy Sainsbury's poinformowało na początku tego miesiąca, że ​​zamówiło więcej importowanych indyków, aby zapewnić sobie bufor na wypadek, gdyby kryzys utrudnił dostawy.

-
 


Czytaj poprzedni artykuł:
Kolejne dziecko w UK zmarło z powodu paciorkowca
 Czytaj następny artykuł:
Ceny domów w UK odnotowały największy miesięczny spadek od ponad dwóch lat