Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

100 brytyjskich firm przyjęło czterodniowy tydzień pracy bez utraty wynagrodzenia

Czterodniowy tydzień pracy stał się normą w ponad 100 firmach i organizacjach w całej Wielkiej Brytanii.

W sumie 2600 pracowników z różnych branż, w tym produkcji, architektury, technologii, handlu detalicznego, mieszkalnictwa, marketingu i budownictwa może się cieszyć 3-diowym weekendem.


Najważniejsze jest to, że wszyscy Ci pracownicy mają skrócone godziny pracy bez utraty wynagrodzenia.

Jest to niestety tylko ułamek brytyjskiej populacji pracującej, jednak wiele osób ma nadzieję, że zapoczątkuje to poważną zmianę w sposobie, w jaki Wielka Brytania podchodzi do rynku pracy.

Firmy opowiadające się za czterodniowym tygodniem twierdzą, że zwiększa to produktywność, przy takiej samej wydajności osiąganej w krótszym czasie.

Wydaje się również, że jest to dobry sposób na zatrzymanie pracowników, a także przyciągnięcie nowych pracowników, którzy mają nadzieję na lepszą równowagę między życiem zawodowym a prywatnym.


Dwie największe zarejestrowane organizacje to Atom Bank i globalna firma marketingowa Awin, z których każda zatrudnia około 450 pracowników w Wielkiej Brytanii.

Zostały one akredytowane przez kampanię 4 Day Week, która ocenia firmy z 32-godzinnym tygodniem pracy jako złoty standard natomiast firmy z 35-godzinnym tygodniem jako srebrny.

Zobacz też:


Firmy te nie są powiązane z pierwszym programem pilotażowym czterodniowego tygodnia pracy obejmującym 3300 pracowników w 70 brytyjskich firmach.

Sześciomiesięczny okres pilotażowy ma się zakończyć w przyszłym miesiącu, a wyniki spodziewane są w lutym.


Adam Ross, dyrektor generalny Awin, powiedział, że wprowadzenie czterodniowego tygodnia było „jedną z najbardziej transformacyjnych inicjatyw, jakie widzieliśmy w historii firmy”.

Dodał: „W ciągu ostatniego półtora roku nie tylko zaobserwowaliśmy ogromny wzrost dobrego samopoczucia i zadowolenia pracowników, ale jednocześnie skorzystała na tym nasza obsługa klienta i relacje, a także relacje z utalentowanymi pracownikami, których łatwiej jest utrzymać na stanowiskach” – dodał.

-
 


Czytaj poprzedni artykuł:
Policja otrzymała uprawnienia na mocy sekcji 60 w Walsall
 Czytaj następny artykuł:
Mieszkańcy UK otrzymają 900 GBP dotacji na konto bankowe. DWP ogłosiło datę przelewów