Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Brytyjczyk deportowany z Danii z powodu Brexitu

Brytyjczyk został deportowany z Danii, ponieważ nie wiedział, że musi ubiegać się o pobyt tym w kraju po Brexicie.

37-letni Will Hill, otrzymał nakaz wyjazdu do niedzieli. Jego wniosek o pobyt, złożony z trzytygodniowym opóźnieniem, został odrzucony, podobnie jak apelacja do władz imigracyjnych.


W piątek wrócił do Londynu, zostawiając za sobą karierę w cyberbezpieczeństwie i narzeczoną, Idę Bøgelund Larsen, która powiedziała, że​​decyzja sprawiła, że jest „smutna, zdezorientowana i zdenerwowana”.

Ślub, który planowali w styczniu, stoi teraz pod znakiem zapytania – stwierdziła narzeczona Brytyjczyka.

On sam powiedział dla Guardian „Nie przydarzyłoby mi się to, gdyby nie Brexit, ponieważ byłbym traktowany jak obywatel UE”.

Sprawa Hilla wyszła na jaw dwa tygodnie po tym, jak inny obywatel Wielkiej Brytanii, Philip Russell, opowiedział, że jemu również grozi deportacja.


Podobnie jak Hill, dowiedział się o tym dopiero po upływie terminu, w którym musiał złożyć wniosek o pozostanie w Danii po Brexicie i otrzymał nakaz wyjazdu do 6 grudnia, ponieważ jego wniosek był spóźniony o cztery dni.

Russell wezwał rząd brytyjski do „potępienia zachowania Danii”. „Dania wykorzystuje niekompetencję swoich własnych służb imigracyjnych jako pretekst do deportacji obywateli Wielkiej Brytanii” – powiedział Russell.

Rzecznik Partii Liberalnej UE Mads Fuglede powiedział, że przypadki te stanowią naruszenie umowy o wystąpieniu i wezwał duńskie ministerstwo SIRI, aby ponownie zbadać przypadki około 290 Brytyjczyków, którzy spóźnili się z wnioskiem o dokumenty związane z Brexitem.

Powiedział gazecie Politiken, że komunikat SIRI do obywateli brytyjskich o potrzebie ponownego ubiegania się o prawa pobytu na życie po Brexicie był „niezadowalający i niedziałający”.

Hill, który w referendum w sprawie Brexitu głosował za pozostaniem w Unii, powiedział, że nie ma innego wyjścia, jak tylko wrócić do domu swoich rodziców w Surrey.


Teraz planuje ubiegać się o wizę na zasadach łączenia rodzin i ma nadzieję, że nie przegapi swojego ślubu, zaplanowanego pod koniec stycznia w Danii.

Zgodnie z umową o wystąpieniu każdy obywatel UE w Wielkiej Brytanii lub obywatel Wielkiej Brytanii w państwie członkowskim UE mógł pozostać w kraju z prawami pobytu, zatrudnienia i opieki społecznej.

Dania wyznaczyła termin składania wniosków o pobyt do 31 grudnia 2021 r., ale zarówno Russell, jak i Hill twierdzą, że nie otrzymali żadnego powiadomienia w tej sprawie.

-
 


Czytaj poprzedni artykuł:
Królowa „walczyła z bolesnym rakiem” w ostatnich miesiącach życia
 Czytaj następny artykuł:
W brytyjskich fast-foodach, KFC, Burger King i Pizza Hut może zabraknąć jedzenia