Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Nowe monety, znaczki i banknoty z wizerunkiem Karola III trafią do obiegu w UK

Mennica Królewska potwierdziła, że ​​nowe banknoty, monety i znaczki z wizerunkiem króla Karola III mają wejść do obiegu.

Nowy wizerunek zostanie ujawniony przez Bank Anglii do końca tego roku.


Anne Jessopp, dyrektor generalny Mennicy Królewskiej, powiedziała: „Jesteśmy zaszczyceni, że wybiliśmy każdą brytyjską monetę za panowania królowej, dokumentując jej podróż od młodej królowej do szanowanej głowy państwa. Jako oficjalny producent monet do Wielkiej Brytanii, opowiadamy historię każdego monarchy od czasów Alfreda Wielkiego, a teraz przygotowujemy się do największej zmiany w brytyjskich monetach od kilkudziesięciu lat”.

„Pierwsze monety z wizerunkiem Jego Królewskiej Mości Króla Karola III wejdą do obiegu zgodnie z zapotrzebowaniem banków i urzędów pocztowych. Oznacza to, że monety króla Karola III i królowej Elżbiety II będą krążyć w Wielkiej Brytanii przez wiele lat”.

Natomiast w międzyczasie do obiegu będą wchodzić monety i znaczki i banknoty z wizerunkiem króla Karola III.


Według oczekiwań, banknoty z nowym monarchą wejdą do obiegu w połowie 2024 r., poinformował Bank of England.

Portret Karola 3 pojawi się na istniejących projektach banknotów o wszystkich czterech nominałach – 5, 10, 20 i 50 funtów.

Oznacza to, że osoby widniejące na obecnych plastikowych banknotach – od Alana Turinga po Jane Austen – prawdopodobnie pozostaną, natomiast zostanie wymieniony tylko wizerunek po drugiej stronie banknotu.

-
 


Czytaj poprzedni artykuł:
Co oznacza spadek wartości funta dla mieszkańców Wielkiej Brytanii?
 Czytaj następny artykuł:
Ekstremalnie niskie temperatury w UK przyniosą opady śniegu