Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Cięcia podatków w Wielkiej Brytanii. Kto na tym skorzysta?

Według brytyjskich mediów minister finansów Kwasi Kwarteng ogłosi w piątek „minibudżet”, z bardziej szczegółowymi informacjami na temat wsparcia dla firm, oraz osób zmagających się z wysokimi rachunkami.

Oczekuje się, że kanclerz potwierdzi wielkie zapowiedzi gospodarcze, w tym cofnięcie podwyżki składki na ubezpieczenie społeczne, zniesienie planowanej podwyżki podatku dochodowego od osób prawnych i usunięcie zielonych opłat.


Chociaż ogłoszenie nie będzie tak obszerne, jak zwykłe bywają budżety, na pewno pokaże, w jaki sposób rząd Liz Truss podejdzie do gospodarki.

Liz Truss, podczas swojej pierwszej tury pytań do premiera w Izbie Gmin, potwierdziła plany cofnięcia podwyżki składek na ubezpieczenie społeczne (NI).

Podwyżka, która została po raz pierwszy ogłoszona we wrześniu ubiegłego roku, spowodowała wzrost składek podatkowych NI do 1,25% w celu sfinansowania reformy opieki społecznej i NHS.

Były premier, Boris Johnson, twierdził, że nowa opłata podniesie budżet o 36 miliardów funtów, z czego większość trafi bezpośrednio do NHS w ciągu najbliższych trzech lat, aby usunąć zaległości z pandemii Covid-19 i poprawić dostęp do opieki zdrowotnej w Wielkiej Brytanii.

Rząd Liz Truss ma ogłosić swój minibudżet w piątek.

Premier Wielkiej Brytanii powiedziała, że chce wykorzystać to do odwrócenia znienawidzonej podwyżki ubezpieczeń społecznych i prawdopodobnie anuluje również planowaną podwyżkę podatku dochodowego od osób prawnych w przyszłym roku.


Może również podać więcej szczegółów na temat pakietu wsparcia rachunków za energię w wysokości 150 miliardów funtów, bo firmy czekają na więcej informacji o tym, jak uzyskać dostęp do tak bardzo potrzebnego wsparcia.

Największym zadaniem Truss będzie opracowanie planu radzenia sobie z kryzysem rosnących kosztów utrzymania, dlatego w ubiegły czwartek już ogłosiła zamrożenie rachunków za energię.

Podczas swojej kampanii o przywództwo Truss wielokrotnie podkreślała też swoje zamiary rozwiązania tego problemu poprzez obniżenie podatków, w tym zlikwidowanie podwyżki o 1,25 punktu procentowego w ubezpieczeniach społecznych wprowadzonej za Borisa Johnsona.

Podwyżka o 1,25 punktu procentowego na ubezpieczenie społeczne weszła w życie w kwietniu tego roku, a wpływy zostały przeznaczone na dalsze finansowanie budżetu NHS i opieki społecznej.

Truss zobowiązała się odwrócić ten stan rzeczy, podczas swojej kampanii co było kluczowym punktem różnicy między nią a Sunakiem, który był znacznie bardziej powściągliwy w obniżaniu podatków.

Zobacz też:


Zezłomowanie podwyżki składek na ubezpieczenie społeczne spowoduje, że pracownicy otrzymają większe wynagrodzenie na rękę.

Oznacza to oszczędność 155 funtów rocznie dla kogoś, kto zarabia 25 000 funtów, 343 funty dla pracownika zarabiającego 40 000 funtów i 1093 funty dla każdego, kto ma wynagrodzenie w wysokości 100 000 funtów.

Pogorszy to jednak budżet NHS i opieki społecznej, chyba że premier Truss znajdzie pieniądze gdzie indziej.


Truss chce też anulować zamrożenie przez Sunaka 40-procentowego progu podatkowego do 50 270 funtów i podnieść go o około 30 000 funtów.

Ten ruch oznaczałby, że osoby zarabiające od 12 570 do 80 000 funtów zapłaciłyby 20% podatku, podczas gdy osoby zarabiające mniej niż 12 570 funtów nadal byłyby zwolnione z podatku dochodowego.

Liz Truss powiedziała, że jest przygotowana na krytykę jej polityki podatkowej, i przyznała, że jej obniżki podatków nieproporcjonalnie przyniosą korzyści bogatym.

Stwierdziła jednak, że wierzy, że ostatecznie przyniesie ona korzyści brytyjskiej gospodarce.

-
 
Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca! Zachęcamy do odwiedzenia naszego Facebooka, Twittera i YouTube. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.


Czytaj poprzedni artykuł:
Zmiana zasad Universal Credit w UK. Tysiące osób mogą stracić benefity w przyszłym tygodniu
 Czytaj następny artykuł:
Ponad 250 000 osób zobaczyło trumnę Elżbiety II w UK