Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Rachunki w UK wzrosną do 4200 GBP od stycznia

Rachunki za energię dla typowego gospodarstwa domowego mogą w przyszłym roku osiągnąć 4266 funtów, ostrzega firma konsultingowa Cornwall Insight.

Wyższe szacunki oznaczają, że przeciętne gospodarstwo domowe płaciłoby 355 funtów miesięcznie, w porównaniu do 164 funtów miesięcznie obecnie.


Cornwall Insight ogłaszając swoje wysokie prognozy, wzięła pod uwagę decyzję regulatora Ofgem o zmianie pułapu cenowego co trzy miesiące zamiast sześciu i wyższe ceny hurtowe.

Jednak Ofgem twierdzi, że żadna prognoza na przyszły rok nie może być „solidna” na tym etapie i ma „ograniczoną wartość”.

Najnowszy limit cenowy – maksymalna kwota, jaką dostawcy mogą pobierać od klientów za średnie zużycie energii w Anglii, Szkocji i Walii za październik – ma zostać ogłoszony pod koniec tego miesiąca.

Według Cornwall Insight mieszkańcy Wielkiej Brytanii mogą się spodziewać wzrostu do 3582 funtów rocznie, w porównaniu do wcześniejszej prognozy regulatora wynoszącej 2800 funtów rocznie.


Dr Craig Lowrey, główny konsultant w firmie, powiedział, że jego prognozy cenowe stale rosły, ale duży skok był „wielkim szokiem”.

Ostrzeżenie o rachunkach za energię pojawia się, gdy rząd odrzuca apele o dalszą pomoc w zakresie rosnących kosztów utrzymania, dopóki nie pojawi się nowy premier.

Grupa lobbystów biznesowych CBI twierdzi jednak, że „nie ma sensu czekać” na nowego przywódcę Partii Konserwatywnej.

Regulator Ofgem ostrzegł, że ceny hurtowe zmieniają się tak szybko, że przyszłe prognozy nie są wiarygodne.

„Nie możemy powstrzymać innych przed prognozowaniem, ale prosimy o zachowanie szczególnej ostrożności przy wszelkich prognozach dotyczących pułapu cenowego w styczniu lub później”.


Na początku tego miesiąca rząd ogłosił, że gospodarstwa domowe w Anglii, Szkocji i Walii otrzymają te 400 funtów, aby pomóc w podnoszeniu rachunków za paliwo tej jesieni, z pieniędzmi zapłaconymi w sześciu ratach.

Jednak dr Lowrey wezwał rząd do wykorzystania najnowszych prognoz wyższych rachunków do przeglądu pakietu wsparcia.

Zobacz też:


„Jeśli 400 funtów nie wystarczyło, aby osłabić wpływ naszej poprzedniej prognozy, z pewnością nie wystarczy teraz. Rząd musi wprowadzić większe wsparcie w ciągu pierwszych dwóch kwartałów 2023 roku i jest to priorytetem numer jeden” - dodał.

-
 


Czytaj poprzedni artykuł:
Pięciomiesięczne strajki w Ryanair. Jak wpłyną na podróże z UK?
 Czytaj następny artykuł:
Uwaga: Bursztynowe ostrzeżenie przed ekstremalnym upałem w UK