Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Pilne: Boris Johnson zrezygnuje dziś z funkcji premiera Wielkiej Brytanii

Według doniesień brytyjskich mediów Boris Johnson ma dziś zrezygnować z funkcji premiera Wielkiej Brytanii.

Redaktor polityczny BBC, Chris Mason, mówi, że ogarnięty walką premier w końcu zgodził się odejść po kolejnym poranku, w którym odeszło kilku ministrów.


Informacja pojawiła się po tym, jak jego nowo mianowana minister edukacji Michelle Donelan zrezygnowała po niecałych 36 godzinach na stanowisku.

Natomiast minister finansów Nadhim Zahawi zaatakował Borisa Johnsona w liście i wezwał go do „odejścia” ze stanowiska.

Również minister obrony Ben Wallace wycofał swoje poparcie.

Wynika to z silnej presji ze strony kolegów z partii. Po tym, jak minister finansów Rishi Sunak i minister zdrowia Sajid Javid odeszli w ciągu 10 minut, nastąpiła lawina rezygnacji młodszych ministrów i doradców.

W sumie liczba ministrów, doradców i innych wysokich rangą urzędników, którzy odeszli i wezwali premiera do tego samego, zbliża się do 50.


Rezygnacje rozpoczęły się po tym, jak Downing Street utrzymywał, że premier nie wiedział o zarzutach dotyczących niewłaściwego zachowania wobec posła Pinchera w 2019 r., zanim mianował go w lutym zastępcą szefa.

Chris Pincher, poseł Partii Konserwatywnej odpowiedzialny za dyscyplinę w partii został oskarżony o obmacywanie dwóch mężczyzn.

Zobacz też:


Po przyznaniu się do „niewłaściwego zachowania”, na światło dzienne wypłynęły inne przypadki, kiedy miał molestować partyjnych kolegów.

Po kilku dniach zaprzeczania okazało się, że premier Boris Johnson wiedział o oskarżeniach, gdy mianował Pinchera na ważne stanowisko.


Chwilę po doniesieniach o ustąpieniu premiera Downing Street ogłosiło, że Boris Johnson jeszcze dzisiaj złoży oświadczenie.

Rzecznik nr 10 powiedział: „Premier wygłosi dziś oświadczenie do kraju”.

-
 


Czytaj poprzedni artykuł:
Boris Johnson przemówi dziś do narodu po upadku swojego rządu
 Czytaj następny artykuł:
Nowy minister finansów Nadhim Zahawi wzywa Johnsona do odejścia


// //