Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Pilne: Minister finansów Rishi Sunak i minister zdrowia Sajid Javid zrezygnowali ze stanowiska

Minister finansów Rishi Sunak i minister zdrowia Sajid Javid zrezygnowali ze stanowiska w rządzie Borisa Johnsona.

Minister finansów powiedział: „Społeczeństwo słusznie oczekuje, że rząd będzie prowadzony właściwie, kompetentnie i poważnie”.


„Zdaję sobie sprawę, że to może być moja ostatnia praca ministerialna, ale uważam, że warto o te standardy walczyć i dlatego rezygnuję” - dodał.

Chwile wcześniej Javid napisał na Twitterze: „Rozmawiałem z premierem, aby złożyć rezygnację z funkcji ministra zdrowia i opieki społecznej”.

„Służenie w tej roli było ogromnym przywilejem, ale żałuję, że nie mogę kontynuować z czystym sumieniem”.

Rezygnacje pojawiły się po tym, jak Johnson został zmuszony do upokarzających przeprosin za postępowanie w sprawie awantury dotyczącej Chrisa Pinchera.


Chris Pincher, poseł Partii Konserwatywnej odpowiedzialny za dyscyplinę w partii został oskarżony o obmacywanie dwóch mężczyzn.

Po przyznaniu się do „niewłaściwego zachowania”, na światło dzienne wypłynęły inne przypadki, kiedy miał molestować partyjnych kolegów.

Po kilku dniach zaprzeczania okazało się, że premier Boris Johnson wiedział o oskarżeniach, gdy mianował Pinchera na ważne stanowisko.

Rezygnacja nastąpiła kilka minut po tym, jak Johnson udzielił wywiadu, przyznając, że nie powinien był mianować posła Chrisa Pinchera zastępcą rzecznika dyscypliny partyjnej w lutym.

Zobacz też:


W swoim otwartym liście do premiera Javid napisał: „Z ogromnym żalem muszę powiedzieć, że nie mogę już dłużej, z czystym sumieniem, nadal służyć w tym rządzie”

„Instynktownie jestem graczem zespołowym, ale Brytyjczycy słusznie również oczekują uczciwości od swojego rządu”.


„Ton, który nadajesz jako lider i wartości, które reprezentujesz, odzwierciedlają twoich kolegów, twoją partię i ostatecznie kraj”.

„Konserwatyści w najlepszym wydaniu są postrzegani jako twardogłowi decydenci, kierujący się silnymi wartościami. Może nie zawsze byliśmy popularni, ale potrafiliśmy działać w interesie narodowym”.

„Niestety, w obecnych okolicznościach społeczeństwo doszło do wniosku, że teraz tacy nie jesteśmy”.

„Wotum zaufania z zeszłego miesiąca pokazało, że duża część naszych kolegów się z tym zgadza. To był moment pokory, uścisku i nowego kierunku. Z przykrością muszę jednak powiedzieć, że jest dla mnie jasne, że ta sytuacja nie zmieni się pod twoim przywództwem – i dlatego też straciłeś moje zaufanie”.

-
 


Czytaj poprzedni artykuł:
Nadhim Zahawi zastępuje Sunaka na stanowisku ministra finansów – Steve Barclay zostaje ministrem zdrowia
 Czytaj następny artykuł:
Mężczyzna walczy o życie po ataku w Pype Hayes Park w Erdington