Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Jak się ubiegać o dotację 200 GBP na mundurek szkolny w UK i kto się kwalifikuje?

Tysiące rodzin znajdujących się w trudnej sytuacji w Wielkiej Brytanii może ubiegać się o dotację do 200 funtów na pokrycie kosztów mundurków szkolnych dla ich dzieci.

Niektóre samorządy lokalne w Wielkiej Brytanii oferują dotacje na odzież szkolną gospodarstwom domowym, których na to nie stać.

Jednak w zależności od kraju, w którym się mieszka, czy to Anglii, Walii, Szkocji czy Irlandii Północnej, można otrzymać dotację lub nie.


Również kwota, którą można otrzymać, sposób i czas składania wniosków oraz wymagania są różne w zależności od obszaru, w którym się mieszka.

Teraz w obliczu kryzysu związanego z rosnącymi kosztami życia, niektóre rodziny pozostają w tragicznej sytuacji finansowej i walczą o opłacenie rachunków, dlatego taka dotacja byłaby im bardzo potrzebna.

Co to jest dotacja na odzież szkolną?

Zgodnie z Ustawą o Edukacji z 1990 r. władze lokalne mają prawo udzielać pomocy finansowej rodzicom o niskich dochodach, aby pomóc im w zakupie odzieży szkolnej dla ich dzieci.

Niestety nie jest to ustawowy obowiązek w Anglii, co oznacza to, że rodzice mieszkający stają w obliczu loterii kodów pocztowych – ponieważ każda rada sama decyduje, czy udzielić wsparcia, kto jest uprawniony i za jakie przedmioty zapłacą.

System działa inaczej w Walii, Szkocji i Irlandii Północnej, gdzie lokalne rady muszą zaoferować pomoc.

Komu przysługuje pomoc finansowa?

Stypendia na mundurki zazwyczaj są dostępne dla osób korzystających z zasiłków, takich jak Universal Credit, zasiłek dla osób poszukujących pracy i ulgi podatkowe na dzieci.


Dzieci, które kwalifikują się do bezpłatnych posiłków w szkole, zwykle kwalifikują się również do pomocy finansowej przy zakupie mundurków – o ile jest to oferowane przez lokalny samorząd.

W niektórych przypadkach wsparcie finansowe będzie zależeć od wieku Twojego dziecka lub rodzaju szkoły, do której uczęszcza.

Co mogę otrzymać, jeśli mieszkam w Anglii?

W Anglii nie każda rada oferuje dotację na mundurek szkolny.

Najlepszym sposobem, aby dowiedzieć się, czy tak jest w Twoim lokalnym urzędzie, jest skorzystanie z rządowego narzędzia do wyszukiwania.

Jeśli samorząd lokalny nie oferuje żadnego wsparcia, można też zwrócić się bezpośrednio do szkoły swojego dziecka.

Co mogę otrzymać, jeśli mieszkam w Walii?

W Walii „Pupil Development Grant” jest finansowany przez rząd, a następnie przydzielany przez samorządy lokalne.

Zobacz też:


Uczniowie obecnie uprawnieni do bezpłatnych posiłków szkolnych mogą ubiegać się o stypendium w wysokości 125 GBP na ucznia i do 200 GBP dla uczniów rozpoczynających klasę 7.

Rodziny mogą ubiegać się tylko raz na dziecko w roku szkolnym.

Co mogę otrzymać, jeśli mieszkam w Irlandii Północnej?

Podobnie jak w Walii w Irlandii Północnej finansowanie pochodzi centralnie z Urzędu Oświaty.

Dotacje, do których masz prawo, będą zależeć od wieku Twojego dziecka i rodzaju szkoły, do której uczęszcza – ale maksymalna kwota, jaką możesz otrzymać, to 78 GBP.

Co mogę otrzymać, jeśli mieszkam w Szkocji?

W Szkocji gospodarstwa domowe mogą otrzymać pomoc w zakresie odzieży i obuwia szkolnego. Należy o to złożyć wniosek za pośrednictwem rady lokalnej.

Informacje o samorządzie lokalnym oraz o tym, jaką oferuje on dotację, można znaleźć na stronie internetowej szkockiego rządu.


Dotacja to zazwyczaj dotacja pieniężna wpłacana bezpośrednio na konto bankowe.

Kwota, którą można otrzymać i kto może się ubiegać, będzie zależeć od Twojej rady, ale każdy, kto otrzyma stypendium na odzież szkolną, otrzyma co najmniej:

  • 120 GBP na dziecko w szkole podstawowej
  • 150 GBP na dziecko w secondary school
-
 


Czytaj poprzedni artykuł:
Mężczyzna w lateksowym kostiumie znów terroryzuje mieszkańców Wielkiej Brytanii
 Czytaj następny artykuł:
Mężczyzna oskarżony o morderstwo i próbę gwałtu 35-letniej kobiety