Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Przywódcy państw grupy G7 deklarują wsparcie dla Ukrainy i potępiają rosyjską inwazję

Przywódcy państw grupy G7 wyrazili w poniedziałek solidarność z Ukrainą oraz zapewnili o swym dalszym zaangażowaniu w dostarczanie temu państwu pomocy finansowej, militarnej, humanitarnej i dyplomatycznej.

We wspólnym oświadczeniu potępili działania Rosji, wskazując, że konsekwencje prowadzonej przez nią wojny sięgają daleko poza Europę. Wcześniej z liderami G7 rozmawiał prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, który - jak przekazała agencja Reutera - wyraził nadzieję, że wojna zakończy się przed końcem roku, nim nadejdzie zima.


W oświadczeniu wydanym przez liderów państw grupy G7 wyrażono solidarność z Ukrainą oraz potwierdzono "niezachwiane zobowiązanie do wspierania rządu i narodu Ukrainy w jego odważnej obronie suwerenności i integralności terytorialnej".

Przywódcy przekazali, że z zadowoleniem przyjęli decyzję o przyznaniu Ukrainie i Mołdawii statusu kandydatów do członkostwa w Unii Europejskiej.

Zapewniono, że kraje grupy G7 będą kontynuować dostarczanie Ukrainie pomocy finansowej, humanitarnej, wojskowej oraz dyplomatycznej.

Państwa grupy G7 ponownie potępiły rosyjską agresję na Ukrainę, podkreślając, że jest ona wspierana przez Białoruś.


"Potępiamy i nie uznajemy rosyjskich prób wyznaczania granic na nowo przy użyciu siły" - dodano w komunikacie. Wskazano, że "wyniszczająca wojna ma dramatyczne konsekwencje, sięgające daleko poza Europę". "Stanowi rażące naruszenie prawa międzynarodowego, a w szczególności Karty Narodów Zjednoczonych" – napisano.

Przywódcy państw grupy G7 ponowili "żądanie, aby Rosja zakończyła tę wojnę dobrowolnie i natychmiast, bezwarunkowo zaprzestała wszelkich działań wojennych i wycofała swoje oddziały i sprzęt wojskowy z całego terytorium Ukrainy w obrębie jej granic uznanych przez społeczność międzynarodową".

Zobacz też:


Ponowni potępili także używanie przez Rosję retoryki nuklearnej. Podkreślono, że "Rosja musi przestrzegać swoich międzynarodowych zobowiązań, w tym zakazujących użycia broni chemicznej, biologicznej lub jądrowej". Liderzy zaznaczyli w oświadczeniu, że "jakiekolwiek użycie takiej broni byłoby niedopuszczalne i pociągnęłoby za sobą poważne konsekwencje".

Przywódcy państw grupy G7 oświadczyli, że "pozostają nieugięci w zaangażowaniu w stosowanie bezprecedensowych, skoordynowanych sankcji w odpowiedzi na rosyjską agresję. W komunikacie przekazano, że są zdeterminowani, aby zmniejszyć przychody Rosji, w tym z eksportu złota.

Zapowiedzieli rozszerzenie sankcji "aby jeszcze bardziej ograniczyć dostęp Rosji do kluczowych sektorów przemysłowych, usług i technologii produkowanych przez nasze gospodarki, zwłaszcza tych wspierających rosyjski przemysł zbrojeniowy i sektor technologiczny".

Źródło:x-news

-
 


Czytaj poprzedni artykuł:
Rosyjska rakieta uderzyła w centrum handlowe w Krzemieńczuku. W środku znajdowało się nawet 1000 osób
 Czytaj następny artykuł:
Zła wiadomość dla posiadaczy kredytów i kart kredytowych w UK