Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Ryanair, Jet2, TUI, BA: Brytyjskie lotniska znów sparaliżowane, a będzie gorzej

Na lotniskach w Wielkiej Brytanii znów trwa chaos i ustawiają się przeogromne kolejki, a może być tylko gorzej, bo pracownicy British Airways planują strajki.

W portach lotniczych w Birmingham, Bristolu i Manchesterze kolejki podróżnych wyjeżdżających za granicę ustawiały dziś się na zewnątrz budynków lotnisk.


Jak relacjonowali sami podróżni, kolejki były ponad „trzykrotnie dłuższe od lotniska”.

Niestety podróżni muszą się przygotować na jeszcze gorsze zakłócenia a wszystko dlatego, że pracownicy wielu linii lotniczych chcą walczyć o swoje prawa i zapowiedzieli strajki.

Personel pokładowy Ryanair od dzisiaj zaplanował strajki w czterech krajach.

Strajk rozpocznie się dzisiaj w Belgii i Portugalii, natomiast pracownicy we Francji i Włoszech będą strajkować jutro.

Brytyjski personel pokładowy tanich linii lotniczych Ryanair nie głosował za strajkiem, ale spór w innych krajach wywoła też chaos wśród tysięcy Brytyjczyków podróżujących między Wielką Brytanią i wieloma wakacyjnymi miejscami.


Strajki odbywają się nie tylko w Ryanair, dziś rusza też strajk pracowników Brussels Airlines.

Strajk zapowiedzieli też pracownicy linii easyJet i Volotea, a związkowcy z Lufthansy także grożą protestem, jeśli nie otrzymają w trybie pilnym podwyżek.

Również pracownicy British Airways zagłosowali wczoraj za strajkiem podczas letnich wakacji szkolnych, co może wywołać jeszcze większy chaos w podróżach, w czasie, gdy branża lotnicza walczy o wyjście z pandemii.

Członkowie związku zawodowego GMB pracujący na lotnisku Heathrow głosowali w czwartek rano — ogłaszając wkrótce po tym, że 95% pracowników głosowało za strajkiem tego lata.

Oddzielnie głosowanie odbyło się również wśród pracowników BA na Heathrow, którzy są członkami związku Unite, a wyniki mają zostać podane w poniedziałek.


Łącznie podczas tej akcji protestacyjnej może dojść do strajku ponad 700 pracowników odpraw i obsługi naziemnej BA.

Osoby podróżujące do Polski powinny też wziąć pod uwagę, że 10 lipca kończy się tymczasowe porozumienie, które zawarli kontrolerzy z Polską Agencją Żeglugi Powietrznej.

Spór, który doprowadził do zmiany prezesa PAŻP, trwa od miesięcy. Kontrolerzy deklarują, że bez całkowitej zgody nie wycofają wniosków o odejście z pracy.

Zobacz też:


27 maja ogłosili, że w kwestiach regulaminu wynagrodzeń i regulaminu pracy osiągnęli zgodę, ale czekają jeszcze na akceptację innych związków zawodowych i ministra infrastruktury.

Teraz najwyraźniej wskazują, że to porozumienie się rozsypuje, a jeśli sytuacja się nie zmieni, trzeba będzie zmienić trasę 300 z 700 lotów nad polską przestrzenią powietrzną.

-
 


Czytaj poprzedni artykuł:
Policja poszukuje dwóch mężczyzn podejrzanych o pobicie Polaka w Londynie
 Czytaj następny artykuł:
Fish and Chips za 45 pensów? Niewiarygodna promocja, która trwa tylko jutro


// //