Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Nawet 1000 funtów dotacji na rachunki za energię w UK. Jak ją otrzymać?

Rishi Sunak zapowiedział pakiet pomocy dla osób mających trudności z płaceniem rachunków za energię, jednak istnieje jeszcze inny sposób, dzięki któremu osoby borykające się z trudnościami mogą otrzymać dotacje lub umorzenie długu za rachunki.

Dzięki mało znanemu programowi niektóre rodziny mogą zyskać nawet 1000 funtów.


Minister finansów zapowiedział, że wszystkie gospodarstwa domowe w Wielkiej Brytanii otrzymają tej zimy rabat w wysokości 400 funtów na rachunki za gaz i energię elektryczną, aby złagodzić kryzys związany ze wzrostem kosztów życia.

Jest to rabat, który zostanie przyznany automatycznie od października i rozłożony na sześć miesięcy.

Dodatkowo miliony ludzi w Wielkiej Brytanii otrzymają jednorazową wypłatę gotówkową, mającą pomóc w pokryciu rosnących kosztów życia.

Według Ministra finansów Rishiego Sunaka, około ośmiu milionów gospodarstw domowych o najniższych dochodach otrzyma płatność w wysokości 650 funtów.

W Wielkiej Brytanii obserwujemy największy od 70 lat spadek poziomu życia spowodowany rosnącą inflacją, podatkami i rachunkami za energię.

Limit cenowy dla osób korzystających z domyślnych taryf płacących za pomocą Direct Debit wzrósł o 693 GBP z 1277 GBP do 1971 GBP w kwietniu.

Dodatkowo Jonathan Brearley, dyrektor naczelny Ofgem, ostrzegł, że w październiku może on wzrosnąć do 2800 funtów.


Jednak zniżka w wysokości 400 funtów to wciąż tylko połowa z 800 funtów, o którą wzrośnie limit cenowy od października tego roku – co oznacza, że rodziny nadal będą borykać się z ogromnymi kosztami utrzymania.

Jeśli ktoś korzysta ze wszystkich możliwych sztuczek oszczędzania energii i nadal ma problemy z opłaceniem rachunków, może złożyć wniosek o pomoc finansową.

Gospodarstwa domowe, które zmagają się z rachunkami za energię, jak najszybciej powinny skontaktować się w tym celu ze swoim dostawcą.

Firma energetyczna może zaoferować dotację, jeśli gospodarstwo domowe jest zadłużone lub po prostu nie stać go na płacenie rachunków.

Wielu dostawców energii w Wielkiej Brytanii zwiększyło w tym roku pulę środków przeznaczonych dla klientów zmagających się z problemami.

Dla przykładu firma EDF zwiększyła swój fundusz pomocy do 10 milionów funtów, podczas gdy Octopus Energy zwiększyła swój fundusz pomocy finansowej Octo Assist, z 2,5 miliona funtów do 5 milionów funtów.


Natomiast klienci British Gas mogą ubiegać się o dotacje w wysokości do 750 funtów i mogą uzyskać umorzenie długów do 1000 funtów.

Jak ubiegać się o pomoc z funduszu wsparcia EDF?

Aby ubiegać się o tę pomoc, należy złożyć wniosek online o fundusz pomocy dla klientów EDF.

W tym celu należy wypełnić formularz online na stronie internetowej. Fundusz jest prowadzony przez Charis, organizację, która prowadzi fundusze wspierające rachunki za energię w imieniu wielu dużych dostawców, takich jak EDF i E.ON.

Aby złożyć wniosek, należy założyć konto.

Jak i kto może się ubiegać o pomoc z funduszu Octopus?

Octopus nie ma konkretnych kryteriów, według których klienci mogą kwalifikować się do otrzymania dotacji z jej funduszu pomocy.

Stwierdzono, że większość klientów, którym dano pieniądze, jest zadłużona z rachunkami za energię – ale to nie jest warunek uzyskania pomocy.

Zobacz też:


Dostawca rozmawia bezpośrednio z każdym klientem, aby zdecydować, czy może on otrzymać część finansowania. Jest to ustalane indywidualnie dla każdego przypadku.

Dotychczas dotację otrzymało 36 000 klientów.

Aby ubiegać się o pomoc, należy wypełnić formularz online.

Jak ubiegać się o pomoc z funduszu wsparcia British Gas?


Każdy odbiorca energii British Gas z oszczędnościami mniejszymi niż 1000 GBP, który ma problemy z opłaceniem rachunku za energię, może ubiegać się o dotację w ramach zaktualizowanego programu.

Klienci British Gas mogą ubiegać się o dotacje w wysokości do 750 funtów i mogą uzyskać umorzenie długów do 1000 funtów, składając wniosek online.

Jak uzyskać inną pomoc?

Dodatkowo można również ubiegać się o pomoc w opłaceniu rachunków za energię za pośrednictwem Funduszu Pomocy dla Gospodarstw Domowych (Household Support Fund) i programu pomocy społecznej samorządu lokalnego.

W przypadku obu tych programów należy złożyć wniosek za pośrednictwem władz lokalnych, które można znaleźć za pomocą narzędzia do sprawdzania na stronie gov.uk.

-
 
Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca! Zachęcamy do odwiedzenia naszego Facebooka, Twittera i YouTube


Czytaj poprzedni artykuł:
Brytyjscy żołnierze schwytani przez Rosjan na Ukrainie. Grozi im kara śmierci
 Czytaj następny artykuł:
Cineworld odwołał wszystkie pokazy filmu o córce proroka Mahometa w UK