Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

W Wielkiej Brytanii może zabraknąć energii elektrycznej dla 6 milionów domów

Brytyjski rząd opracowuje plany racjonowania energii elektrycznej w Wielkiej Brytanii, które zostaną uruchomione, jeśli problemy z dostawami w Europie będą nadal pogarszać się tej zimy.

Ministrowie zostali ostrzeżeni o potencjalnych przerwach w dostawach prądu do sześciu milionów gospodarstw domowych tej zimy.


W odpowiedzi rząd sporządza plany racjonowania energii elektrycznej, jeśli problemy z dostawami ulegną pogorszeniu.

Na początku tego miesiąca Kreml wstrzymał eksport gazu i energii elektrycznej do Finlandii w odpowiedzi na wniosek Helsinek o przystąpieniu do NATO.

Władimir Putin został też oskarżony o wykorzystywanie dostaw gazu jako „szantażu” po nagłym zakręceniu kurków dla Polski i Bułgarii.

Jak podają brytyjskie media, rządowe modelowanie „rozsądnie” najgorszego scenariusza przewiduje poważne niedobory gazu zimą, jeśli Rosja odetnie więcej dostaw do UE.


Jednym z rozwiązań byłyby ograniczenia na przemysłowe wykorzystanie gazu, w tym na elektrownie gazowe, co spowoduje niedobory energii elektrycznej.

W rezultacie, według The Times, sześć milionów domów może mieć racjonowaną energię elektryczną, głównie podczas porannych i wieczornych szczytów przed okres około miesiąca.

Zobacz też:


Rzecznik Departamentu Biznesu, Energii i Strategii Przemysłowej powiedział, że Wielka Brytania „nie ma problemów z dostawami gazu lub energii elektrycznej, a rząd jest w pełni przygotowany na każdy scenariusz, nawet ten ekstremalny i bardzo mało prawdopodobny”.

„Dzięki ogromnym inwestycjom w energię odnawialną o wartości 90 miliardów funtów w ostatniej dekadzie mamy jeden z najbardziej niezawodnych i zróżnicowanych systemów energetycznych na świecie” – dodał rzecznik – „i w przeciwieństwie do Europy nie jesteśmy zależni od importu rosyjskiej energii”.


Jednak zagrożenia dla bezpieczeństwa dostaw skłoniły ministra ds. biznesu Kwasi Kwartenga do zwrócenia się do brytyjskich elektrowni węglowych o opóźnienie planowanych zamknięć.

Rzecznik rządu powiedział PA, że prośba, aby elektrownie w Drax, Ratcliffe i West Burton, które miały zostać zamknięte we wrześniu, pozostały otwarte, została złożona „w świetle” rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

„Słuszne jest, że badamy szeroką gamę opcji, aby jeszcze bardziej wzmocnić nasze bezpieczeństwo energetyczne i dostawy krajowe – obniżając koszty w dłuższej perspektywie” – powiedział rzecznik.

-
 


Czytaj poprzedni artykuł:
„Rzeź” na lotnisku w Birmingham, setki pasażerów godzinami czekały po odbiór bagażu
 Czytaj następny artykuł:
Kierowcy powinni się przygotować na chaos i opóźnienia w długi Weekend


// //