Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Koszt ulubionego brytyjskiego śniadania wzrósł o 40 pensów w ciągu roku

Najnowsze badania sugerują, że koszt brytyjskiego klasycznego śniadania – sadzonego jajka z bekonem – wzrósł o 40 pensów w ciągu roku.

Firma badawcza Kantar twierdzi, że zakup wszystkich składników smażonego śniadania, w tym tostów, jajek, bekonu, kiełbasek i fasolki z puszki kosztuje teraz 6,83 funta.


Wynika to z faktu, że ceny artykułów spożywczych w Wielkiej Brytanii rosły w najszybszym tempie od 2009 roku.

Ceny artykułów spożywczych wzrosły o 7% w ciągu ostatnich czterech tygodni w porównaniu z rokiem poprzednim, co sprawia, że ​​ludzie coraz częściej martwią się kosztami ich cotygodniowych zakupów.

Ceny żywności są jednak teraz drugim najważniejszym problemem dla rodzin, bo jeszcze większym problemem są rosnące rachunki za energię, stwierdził Kantar.

Ogólnie rzecz biorąc, ceny żywności, paliwa i energii wzrosły ostatnio, po części z powodu wojny na Ukrainie, co wywarło dodatkową presję na budżety gospodarstw domowych.


Inflacja jest również najwyższa od 40 lat. Ceny wzrosły do​​9% w ciągu 12 miesięcy do kwietnia, w porównaniu z poprzednim 30-letnim rekordem wynoszącym 7% w marcu.

Według Kantar 22% gospodarstw domowych w Wielkiej Brytanii twierdzi, że obecnie ma problemy ze „związaniem końca z końcem”, a rosnące ceny tygodniowych zakupów niepokoją ponad dziewięć na dziesięć osób.

Zobacz też:


„Ludzie naprawdę czują presję przy kasach supermarketów i muszą jeszcze bardziej obciążać swoje budżety, aby dostosować się do rosnących cen” – powiedział Fraser McKevitt, szef ds. sprzedaży detalicznej i wiedzy konsumenckiej w Kantar.

Dodał też, że „znaczny” wzrost kosztów rodzinnego śniadania jest symboliczny i pokazuje, o ile wszystko wzrosło.

-