Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Małpia ospa rzadko występuje u dzieci, rodzice nie powinni się martwić wzrostem zakażeń w UK

Małpia ospa rzadko występuje u dzieci, a rodzice „nie powinni się martwić” wzrostem liczby przypadków odnotowanych w Wielkiej Brytanii, twierdzą eksperci.

Brytyjska Agencja Zdrowia i Bezpieczeństwa potwierdziła, że​​wczoraj łączna liczba potwierdzonych przypadków małpiej ospy w Wielkiej Brytanii wzrosła do 71.

Jednak naukowcy, którzy przyglądali się obecnej epidemii – jak również przeszłym przypadkom tej choroby – stwierdzili, że jest ona bardzo rzadka u dzieci, że bardziej prawdopodobna jest inna wysyłka, w tym spowodowana ospą wietrzną lub pryszczycą.


Dr David Porter, konsultant ds. chorób zakaźnych u dzieci w fundacji Alder Hey Children's NHS Foundation Trust, powiedział: „Jako rodzic dziecka, u którego może wystąpić wysypka, nie sądzę, aby rodzice powinni się martwić, że jest to… małpia ospa, ponieważ obserwujemy bardzo małą liczbę przypadków”.

„We wszystkich poprzednich epidemiach, które miały miejsce poza Afryką w ciągu ostatnich kilku lat, spotykaliśmy bardzo rzadkie przypadki u dzieci i zakażenia dotyczyły głównie dorosłych” - dodał.

Rodzice wszystkich dzieci, które mają wysypkę i nie miały kontaktu z kimś, kto miał małpią ospę, nie powinni się niepokoić i postępować zgodnie z tym, jak robią zwykle.

Małpia ospa to infekcja wirusowa występująca zwykle w środkowej i zachodniej Afryce.


Zazwyczaj są to małe skupiska zakażeń lub izolowane infekcje, czasami są one też diagnozowane w innych krajach, w tym w Wielkiej Brytanii, gdzie pierwszy przypadek odnotowano w 2018 r. u osoby, która zaraziła się wirusem w Nigerii.

Istnieją dwie formy małpiej ospy, łagodniejszy szczep zachodnioafrykański i cięższy szczep środkowoafrykański.

Zobacz też:


Uważa się, że niedawno zdiagnozowane osoby w Wielkiej Brytanii mają szczep zachodnioafrykański.

Według brytyjskiej Agencji Bezpieczeństwa Zdrowia (UKHSA) wczesne objawy małpiej ospy obejmują gorączkę, ból głowy, bóle mięśni, obrzęk węzłów chłonnych i dreszcze, a także inne objawy, takie jak zmęczenie.


Może również rozwinąć się bardzo swędząca wysypka, zwykle zaczyna się od twarzy, następnie rozprzestrzenia się na inne części ciała, w tym na narządy płciowe – informuje UKHSA.

Wysypka zmienia się i przechodzi różne etapy i może wyglądać jak ospa wietrzna lub kiła, zanim w końcu utworzy się strup, który później odpada.

Większość pacjentów wraca do zdrowia po małpiej ospie w ciągu kilku tygodni.

-