Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Kolejne 36 przypadków małpiej ospy w Wielkiej Brytanii

W Wielkiej Brytanii wykryto kolejne 36 przypadków małpiej ospy, co daje w sumie 56 zakażeń.

Wszystkie nowe infekcje wykryto w Anglii, podczas gdy Szkocja ogłosiła pierwszy przypadek wcześniej.


Urzędnicy ds. Zdrowia powiedzieli, że chociaż epidemia jest „znaczna i niepokojąca”, ryzyko dla populacji Wielkiej Brytanii pozostaje niskie.

Europejscy eksperci jednak obawiają się, że istnieje ryzyko, że rzadki wirus może zostać przeniesiony z ludzi na zwierzęta domowe, a następnie na dzikie zwierzęta i może stać się endemiczny w Europie.

Między 15 a 23 maja co najmniej 85 potwierdzonych przypadków zostało zidentyfikowanych w ośmiu krajach UE – Belgii, Francji, Niemczech, Włoszech, Holandii, Portugalii, Hiszpanii i Szwecji.

Małpia ospa to infekcja wirusowa występująca zwykle w środkowej i zachodniej Afryce.


Zazwyczaj są to małe skupiska zakażeń lub izolowane infekcje, czasami są one też diagnozowane w innych krajach, w tym w Wielkiej Brytanii, gdzie pierwszy przypadek odnotowano w 2018 r. u osoby, która zaraziła się wirusem w Nigerii.

Istnieją dwie formy małpiej ospy, łagodniejszy szczep zachodnioafrykański i cięższy szczep środkowoafrykański.

Uważa się, że niedawno zdiagnozowane osoby w Wielkiej Brytanii mają szczep zachodnioafrykański.

Zobacz też:


Według brytyjskiej Agencji Bezpieczeństwa Zdrowia (UKHSA) wczesne objawy małpiej ospy obejmują gorączkę, ból głowy, bóle mięśni, obrzęk węzłów chłonnych i dreszcze, a także inne objawy, takie jak zmęczenie.

Może również rozwinąć się bardzo swędząca wysypka, zwykle zaczyna się od twarzy, następnie rozprzestrzenia się na inne części ciała, w tym na narządy płciowe – informuje UKHSA.


Wysypka zmienia się i przechodzi różne etapy i może wyglądać jak ospa wietrzna lub kiła, zanim w końcu utworzy się strup, który później odpada.

Większość pacjentów wraca do zdrowia po małpiej ospie w ciągu kilku tygodni.

-