Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Rodzina królewska przyjęła ukraińskich uchodźców

Według doniesień brytyjskich mediów rodzina królewska dołączyła do tysięcy Brytyjczyków, oferujących zakwaterowanie Ukraińcom uciekającym przed wojną.

Członkowie kancelarii królewskiej powiedzieli, że „robią co w ich mocy” i pomagają ludziom w potrzebie, jednak nie chcą rozgłosu na ten temat.

Rzecznik Pałacu Buckingham powiedział Expressowi: „Pomagamy na wiele sposobów, ale nie chcemy tego komentować”.


Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainie około 53 800 ukraińskich uchodźców przybyło do Wielkiej Brytanii w ramach programów wizowych.

Ponad 50 procent przyjechało do Wielkiej Brytanii w ramach programu Domy dla Ukrainy.

Brytyjskie media przypominają, że Pałac Buckingham służył jako dom dla uchodźców w czasie II wojny światowej.

Mieszkała w nim między innymi królowa Holandii Wilhelmina, a także król Norwegii Haalon i jego syn książę Olaf, którzy uciekli przed nazistami w 1940 roku.


Książę Walii podczas „emocjonalnego” spotkania z rodzinami, które uciekły przed inwazją Władimira Putina, powiedział, że ma nadzieję, że Wielka Brytania przyjmie jak najwięcej Ukraińców.

Uwagi te wygłosił 28 kwietnia podczas wizyty w organizacji charytatywnej World Jewish Relief z północnego Londynu, która wysyłała żywność, pieniądze i lekarstwa na Ukrainę.

Jak twierdzi Express książę Karol, który jest patronem tej organizacji, wniósł wkład finansowy na pomoc Ukrainie, jednak suma, którą przekazał, nie została podana do publicznej wiadomości.

Zobacz też:


Program Domy dla Ukrainy pozwala Brytyjczykom sponsorować ukraińskich uchodźców, poprzez pozwolenie im na zamieszkanie w swoim domu lub innej nieruchomości, którą posiadają.

Sponsorzy mogą być dowolnej narodowości, o ile mają pozwolenie na mieszkanie i pracę w Wielkiej Brytanii.


Brytyjskie gospodarstwa domowe, które przyjmą Ukraińców uciekających przed rosyjską inwazją, otrzymają od rządu pomoc finansową w wysokości 350 funtów miesięcznie.

W ramach programu „Domy dla Ukrainy” sponsorzy, którzy zapewnią uchodźcom zakwaterowanie bez czynszu przez co najmniej sześć miesięcy, otrzymają stałą miesięczną opłatę, niezależnie od tego, ile uchodźców przyjmą.

-