Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Ceny oleju napędowego znów osiągnęły rekordowy poziom w UK

Ceny oleju napędowego w Wielkiej Brytanii poszybowały w górę i osiągnęły kolejny rekord pomimo obniżki cła paliwowego.

Według najnowszych danych rządowych średni koszt litra Diesla na stacjach benzynowych w Wielkiej Brytanii w poniedziałek wyniósł aż 178,4 pensa.

Poprzedni rekord 177,5 pensów został ustanowiony 21 marca, dwa dni przed tym, jak minister finansów Rishi Sunak wprowadził obniżkę podatku paliwowego o 5 pensów za litr.


Jak pokazują najnowsze dane, tankowanie typowego 55-litrowego rodzinnego pojazdu z silnikiem diesla jest obecnie o około 26 funtów droższe niż rok temu.

A cena oleju napędowego przez rok wzrosła o prawie 50 pensów za litr.

Podwyżkę odczuwa około 33 milionów brytyjskich kierowców, z których większość będzie zaciskać pasa w obliczu kryzysu związanego ze wzrostem kosztami życia.

Najnowsze trendy mogą sygnalizować, że nastąpi powrót do sytuacji, z jaką zmagały się miliony kierowców w marcu, kiedy ceny codziennie biły nowe rekordy.


Podwyżka cen Diesla może być szczególnie bolesna dla kierowców planujących wyjazdy podczas obchodów platynowego jubileuszu w przyszłym miesiącu oraz w okresie letnim.

Tymczasem ceny benzyny prawie powróciły do ​​poziomu sprzed obniżki cła.

Średni koszt tego paliwa wyniósł 163,7 pensów za litr w poniedziałek w porównaniu z 165,4 pensów w dniu 21 marca.

Zobacz też:


Steve Gooding, dyrektor RAC, skomentował: „Jak się obawialiśmy, wytchnienie z obniżki podatku o 5p szybko zostało wchłonięte przez globalne wydarzenia, które podnoszą ceny paliwa z powrotem do rekordowych poziomów”.

„Nie można winić ministra finansów za gwałtownie rosnące koszty ropy, ale mógł i powinien posunąć się dalej w obniżaniu stawki cła”.


„Podczas gdy cała uwaga skupia się na cenie baryłki ropy Brent, kanclerz po cichu pobiera trochę mniej niż 50% wszystkiego, co kierowcy płacą na stacjach”.

„Słyszeliśmy wiele krytyki z powodu nieoczekiwanych zysków osiąganych przez firmy takie jak BP i Shell, ale nie zapominajmy, że rekordowe ceny ropy przynoszą również Skarbowi Państwa nie tylko dodatkowy podatek VAT, który jest nakładany na produkt benzyny i oleju napędowego, ale także cło”.

-
 


Czytaj poprzedni artykuł:
Brytyjczycy oszczędzają tysiące funtów dzięki dwóm stronom internetowym
 Czytaj następny artykuł:
Zakaz ofert typu „buy one get one free” opóźniony z powodu kryzysu związanego z kosztami życia