Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Pierwszy rosyjski żołnierz oskarżony o zbrodnie wojenne na Ukrainie

21-letni rosyjski żołnierz jest pierwszym, który stanął przed sądem za zbrodnie wojenne na Ukrainie, oskarżony o postrzelenie w głowę nieuzbrojonego 62-letniego mężczyzny.

Sierżant Wadim Sziszimarin miał zastrzelić ukraińskiego cywila z kałasznikowa przez otwarte okno samochodu.


Następnie uciekł wraz z czterema innymi żołnierzami skradzionym samochodem w północno-wschodniej wsi Czupachiwka 28 lutego, zaledwie kilka dni po rozpoczęciu inwazji Władimira Putina.

Mężczyzna pchał rower na poboczu drogi, kiedy oskarżony posłał serię z kałasznikowa przez uchylone okno auta.

Mężczyzna „zginął na miejscu kilkadziesiąt metrów od swojego domu” – poinformowała ukraińska prokuratura generalna.

Schwytany członek jednostki pancernej powiedział, że otrzymał od przełożonego rozkaz „zabicia cywila, aby nie doniósł o nim ukraińskim obrońcom”.

Jeśli zostanie uznany za winnego, Sziszimarinowi grozi dożywocie na mocy sekcji ukraińskiego kodeksu karnego, która dotyczy praw i zwyczajów wojennych.


Główny prokurator Ukrainy, z pomocą zagranicznych ekspertów, bada zarzuty, że rosyjskie wojska naruszyły prawo ukraińskie i międzynarodowe, zabijając, torturując i wykorzystując tysiące ukraińskich cywilów.

Podczas wczorajszej rozprawy sędzia jedynie poprosił Sziszimarina o podanie swojego imienia i nazwiska, adresu, stanu cywilnego i innych danych umożliwiających identyfikację.

Sędziowie i prawnicy omówili kwestie proceduralne i poinformowali, że sprawa będzie kontynuowana 18 maja.

-