Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Poseł zszokował Izbę Gmin: Brytyjczycy nie potrzebują banków żywności, tylko muszą nauczyć się gotować

Poseł partii konserwatywnej został skrytykowany za stwierdzenie, że miliony Brytyjczyków nie potrzebują banków żywności, muszą tylko nauczyć się prawidłowo gotować.

Lee Anderson powiedział, że koszty życia pogorszyły się jeszcze bardziej, ponieważ wielu ludzi nie jest w stanie przygotować posiłku od zera i ma trudności z gospodarowaniem gotówką.


Poseł zaproponował też innym deputowanym, aby odwiedzili jego okręg wyborczy w Ashfield, aby zobaczyć „prawdziwy bank żywności”, który pokazuje potrzebującym, jak przygotować tanie posiłki „za około 30 pensów dziennie”.

Były górnik, Anderson, powiedział Izbie Gmin, że nie będzie potrzeby rozdawania jedzenia, jeśli więcej ludzi nauczy się gotować zdrowe, tanie obiady.

„Pokolenie za pokoleniem nie potrafi właściwie gotować, nie potrafią ugotować posiłku od podstaw. Nie trzeba im rozdawać jedzenia, bo wyzwanie jest tutaj”. – stwierdził Anderson, który jako poseł zarabia 84 144 funty rocznie.

Zwracając się do posłów na ławach opozycji, wezwał ich, aby „przybyli do Ashfield i popracowali z nim przez jeden dzień w banku żywności i zobaczyli genialny plan, jaki jest tam wdrożony, gdzie ludzie przychodzą teraz po paczkę żywnościową, muszą się zarejestrować na kurs zarządzania budżetem domowym i kurs gotowania”.


„Przyjedźcie do Ashfield… przyjdźcie do prawdziwego banku żywności, który naprawdę zmienia życie ludzi” – powiedział

„To, co robimy w banku żywności, pokazujemy im, jak gotować tanie i pożywne posiłki z ograniczonym budżetem” – dodał.

„Możemy zrobić posiłek za około 30 pensów dziennie. A to jest gotowanie od zera” - stwierdził.

Anderson, były radny Partii Pracy, który uciekł do konserwatystów przed wyborami do parlamentu w 2019 r., natychmiast stanął w obliczu gniewu w Izbie Gmin.

Zobacz też:


Krytycy oskarżyli go o to, że jest „bezczelny i okrutny”, ponieważ miliony Brytyjczyków stają przed wyborem między ogrzewaniem a jedzeniem.

Karen Buck, minister pracy i emerytur w gabinecie cieni, powiedziała: „że to nawet trudno nazwać brakiem kontaktu z rzeczywistością”.

Według Trussell Trust w zeszłym roku w Wielkiej Brytanii rozdano rekordowe 2,5 miliona paczek żywnościowych – z czego prawie milion trafiło do dzieci.


To największy wzrost ilości osób korzystających z banków żywności w od czasu wybuchu pandemii.

W latach 2020-2021 z banku żywności w samym Londynie korzystało ponad 420 000 osób – co oznacza wzrost o prawie 200 000 w porównaniu z rokiem poprzednim.

W marcu szef supermarketu Iceland ujawnił, że osoby korzystające z banków żywności nie chcą przyjmować ziemniaków i warzyw korzeniowych, ponieważ nie mogą sobie pozwolić na używanie energii do ich ugotowania.

-