Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Boris Johnson podpisał umowy zapewniające bezpieczeństwo Szwecji i Finlandii

Boris Johnson podpisał dziś historyczną umowę o solidarności i zapewnieniu bezpieczeństwa dla Szwecji i Finlandii w obliczu rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Premier Wielkiej Brytanii zobowiązał się do „wzmocnienia więzi wojskowych” i wsparcia obu krajów, jeśli zostaną zaatakowane.


Boris Johnson przybył do Sztokholmu w środę przed podróżą do Harpsund, wiejskiej rezydencji swojej szwedzkiej odpowiedniczki Magdaleny Andersson, gdzie zobowiązał się do niesienia pomocy krajowi w przypadku kryzysu.

Szwecja także zadeklarowała pomoc Wielkiej Brytanii, łącznie z zasobami wojskowymi, „w przypadku konfliktu lub kryzysu”.

Jeszcze tego samego dnia Johnson ma odwiedzić Finlandię, gdzie ma sformalizować podobne porozumienie z prezydentem kraju Sauli Niinisto.


Oba kraje mają złożyć wniosek o członkostwo w NATO w ciągu kilku tygodni.

Szefowa szwedzkiego rządu przypomniała, że Rosja groziła wcześniej Szwecji oraz Finlandii konsekwencjami, jeśli kraje te zdecydują się wstąpić do NATO.

Johnson powiedział, że umowy te są „długoterminowym zobowiązaniem do wzmocnienia więzi wojskowych i globalnej stabilności oraz wzmocnienia obronności Europy dla przyszłych pokoleń”.

-