Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Inflacja w UK może przekroczyć 10% w tym roku

Bank Anglii ostrzegł, że ​​inflacja w Wielkiej Brytanii w tym roku może osiągnąć ponad 10%.

Według prognoz banku inflacja, mierzona wskaźnikiem cen konsumpcyjnych, wzrośnie do 10,25% pod koniec tego roku, to prawie dwukrotnie więcej niż poprzednia prognoza.


Taki poziom inflacji byłby najwyższy, z jakim zmagała się Wielka Brytania od 40 lat, czyli od wczesnych lat 80., kiedy kraj znajdował się na końcu długiego okresu stagflacji – wysokiej inflacji i niskiego wzrostu.

„Oczekuje się, że inflacja mierzona wskaźnikiem cen konsumenckich będzie dalej rosnąć w pozostałej części roku, do nieco ponad 9% w II kw. 2022 r. i nieco ponad 10% w szczycie w IV kw. 2022 r.” – poinformował Komitet Polityki Pieniężnej Banku.

„Większość tego dalszego wzrostu odzwierciedlają wyższe ceny energii dla gospodarstw domowych po dużym wzroście limitu cenowego Ofgem w kwietniu i przewidywanym dodatkowym dużym wzroście w październiku”.

„Mechanizm pułapu cenowego oznacza, że ​​potrzeba trochę czasu, aby wzrost hurtowych cen gazu i energii elektrycznej oraz ich odpowiednich krzywych terminowych znalazł odzwierciedlenie w detalicznych cenach energii”.


„Biorąc pod uwagę działanie limitu cenowego, inflacja cen konsumpcyjnych prawdopodobnie osiągnie szczyt później w Wielkiej Brytanii niż w wielu innych krajach, a zatem może też później spaść”.

„Oczekiwany wzrost inflacji CPI odzwierciedla również wyższe ceny żywności, podstawowych towarów i usług”.

Bank Anglii podniósł dziś też stopę procentową do 1%, czyli najwyższego poziomu od 13 lat.

Zobacz też:


To czwarty z rzędu wzrost stóp procentowych w Wielkiej Brytanii jest on spowodowany rosnącą inflacją.

Bank przestrzegł też o nadchodzącej recesji, według prognoz gospodarka Wielkiej Brytanii skurczy się jeszcze w tym roku w obliczu dwucyfrowej inflacji i bezprecedensowego ograniczenia dochodów gospodarstw domowych.


W swojej pierwszej prognozie od rosyjskiej inwazji na Ukrainę Bank stwierdził, że teraz oczekuje, że załamanie cen energii pozostawi trwałą bliznę, zwiększając bezrobocie i przyczyniając się do słabego lub ujemnego wzrostu w 2023 r.

Prognoza Banku podkreśla wyzwania stojące przed gospodarstwami domowymi, z wyższymi kosztami energii, wyższymi podatkami i wyższymi stopami procentowymi, które mogą drastycznie obniżyć wydatki gospodarstw domowych w miarę upływu roku.

-
 


Czytaj poprzedni artykuł:
Odcinek autostrady M6 zostanie zamknięty na 3 dni obu kierunkach
 Czytaj następny artykuł:
Bank Anglii podnosi stopy procentowe i ostrzega przed recesją


// //