Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Zyski Shella się potroiły wraz ze wzrostem cen ropy

Gigant energetyczny Shell odnotował najwyższe w historii zyski kwartalne, w czasie gdy ceny ropy i gazu rosną na całym świecie.

Shell zarobił 9,13 miliarda dolarów (7,3 miliarda funtów) w ciągu pierwszych trzech miesięcy tego roku, prawie trzykrotnie więcej niż 3,2 miliarda dolarów zgłoszonych w tym samym okresie ubiegłego roku.


Firma wypłaciła w ostatnim kwartale 4,3 miliarda funtów udziałowcom, w tym milionom oszczędzających na emeryturę, i zapowiedziała, że​​planuje wydać mniej więcej tyle samo w ciągu najbliższych trzech miesięcy.

Shell zapowiedział też, że w ciągu następnej dekady zainwestuje w Wielkiej Brytanii od 20 do 25 miliardów funtów w energię niskoemisyjną oraz w brytyjskie dostawy gazu i ropy.

Firma jednak powiedziała, że ​​wycofanie się z rosyjskiej ropy i gazu z powodu konfliktu na Ukrainie będzie kosztowało ją 3,9 miliarda dolarów (3,1 miliarda funtów).

We wtorek rywal BP również poinformował o gwałtownym wzroście zysków, jednak Wielka Brytania do tej pory wykluczała opodatkowanie nieoczekiwanych zysków.


Ceny ropy rosły już przed wojną na Ukrainie, gdy gospodarki zaczęły odradzać się po pandemii koronawirusa.

Jednak inwazja na Ukrainę spowodowało, że ceny i gazu poszybowały jeszcze bardziej w górę.

Rosja jest jednym z największych światowych eksporterów, ale kraje zachodnie zobowiązały się do zmniejszenia swojej zależności energetycznej od tego kraju.

Zobacz też:


Szef Shella, Ben van Beurden, powiedział, że wojna na Ukrainie spowodowała „znaczne zakłócenia na światowych rynkach energetycznych”.

„Skutki tej niepewności i związanych z nią wyższych kosztów są odczuwalne na całym świecie”.


„Współpracujemy z rządami, naszymi klientami i dostawcami, aby przezwyciężyć trudne implikacje i zapewnić wsparcie i rozwiązania tam, gdzie to możliwe”.

Rywale Shell, w tym BP i TotalEnergies, również odnotowali gwałtowny wzrost zysków.

Norweski Equinor, który dostarcza jedną czwartą brytyjskiego gazu, również odnotował rekordowe zarobki.

-
 


Czytaj poprzedni artykuł:
Lotnisko w Birmingham zawiesza usługę Express Lane, z powodu ogromnych kolejek
 Czytaj następny artykuł:
Jeden z najbardziej poszukiwanych przestępców w Wielkiej Brytanii, aresztowany w Portugalii


// //