Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Putin może rozpocząć III wojnę światową w ciągu kilku dni, twierdzi brytyjski minister obrony

Według brytyjskiego ministra obrony prezydent Rosji Władimir Putin może wypowiedzieć III wojnę światową w ciągu kilku dni.

Ben Wallace powiedział, że despota „prawdopodobnie” spróbuje „zmobilizować naród rosyjski” po jego nieudanej „specjalnej operacji wojskowej”.


Rosyjskie wojska po raz pierwszy przekroczyły granicę z Ukrainą 24 lutego, twierdząc, że chcą „denazyfikacji” kraju.

Jednak podobnie jak w pierwszych miesiącach inwazji, teraz siły rosyjskie spotykają się z silnym ukraińskim oporem.

Putin zagroził również użyciem broni jądrowej przeciwko zachodnim mocarstwom, jeśli staną mu na drodze, a rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow powiedział, że groźba wojny nuklearnej jest „poważna”.

Teraz, rozmawiając z LBC, minister obrony Wielkiej Brytanii ostrzegł, że ​​Putin może w najbliższych dniach wzmocnić swoją retorykę.


„Nie zdziwiłbym się… jeśli w majowym dniu zwycięstwa ogłosi: »Jesteśmy teraz w stanie wojny z nazistami świata i musimy masowo zmobilizować naród rosyjski«” – powiedział Wallace.

„Putin, któremu nie udało się osiągnąć prawie żadnego z celów, może starać się skonsolidować to, co ma… i być po prostu rodzajem raka w kraju” – stwierdził brytyjski minister obrony.

„Musimy pomóc Ukraińcom w skutecznej walce i w utrzymaniu tempa w popychaniu ich do tyłu” - dodał.

Niektórzy analitycy przewidywali, że Putin chciałby znaleźć się w sytuacji, w której mógłby ogłosić jakąś formę zwycięstwa 9 maja.

Zobacz też:


Jednak biorąc pod uwagę, że parada z okazji Dnia Zwycięstwa w Rosji, jest za niespełna dwa tygodnie, wydaje się to mało prawdopodobne.

Zamiast tego, według Wallace’a, Putin może wykorzystać tę okazję do wypowiedzenia nowej wojny, dla „nazistów z całego świata”, by pobudzić ludność Rosji do kolejnego ataku.

Wallace dodał, że chociaż nie miał żadnych informacji, które potwierdzałyby, że Putin planuje takie ogłoszenie, wywnioskował to z jego wcześniejszych komentarzy.


„Widzieliśmy wiele oświadczeń Putina, które potem przekształciły się w wojnę” - dodał, przypominając, że Putin mówił, że „naziści są wszędzie, nie tylko w Ukrainie” i że „NATO jest pełne nazistów”. Wspominał także o deklaracji Moskwy, że Sojusz dostarczając broń Ukraińcom, prowadzi „wojnę zastępczą”.

Polityk uważa, że rosyjski przywódca może teraz odejść od nazywania inwazji w Ukrainie „specjalną operacją”. - [...] Przygotowuje grunt pod to, żeby powiedzieć: „patrzcie, to teraz jest wojna z nazistami, a do tego potrzebuję więcej ludzi. Potrzebuję więcej rosyjskiego mięsa armatniego” - stwierdził.

-
 


Czytaj poprzedni artykuł:
Brytyjczycy wściekli. Podczas wakacji all-inclusive na Majorce i Ibizie można wypić tylko 6 drinków dziennie
 Czytaj następny artykuł:
Nowi pracownicy P&O Ferries nie wiedzieli, jak używać sprzętu ratowniczego


// //